Samsun'da Vefatının 9. Yılında Opr. Dr. Kamil Furtun Anıldı

Samsun'da Vefatının 9. Yılında Opr. Dr. Kamil Furtun Anıldı

Samsun'da görevi başında uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Opr. Dr. Kamil Furtun, vefatının 9'uncu yılında meslektaşları tarafından anıldı.

A+A-

Samsun'da görevi başında uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Opr. Dr. Kamil Furtun, vefatının 9'uncu yılında meslektaşları tarafından anıldı. Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde çalıştığı sırada uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Dr. Furtun, Samsun Tabip Odası yöneticileri ve meslektaşları tarafından yâd edildi.

Anma töreni ilk olarak Asri Mezarlık'ta Dr. Furtun'un mezarı başında gerçekleştirildi. Burada dualar edilerek Dr. Furtun anıldı. Eski Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, acılarının ilk günkü gibi taze olduğunu belirterek, eşinin hatırasını ömür boyu yaşatacaklarını ifade etti.

Daha sonra, adının verildiği Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde düzenlenen anma töreninde Dr. Funda Furtun, Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Sema Aydoğdu ve mesai arkadaşları hazır bulundu. Tören, Dr. Kamil Furtun'un hastane bahçesinde bulunan büstüne karanfil bırakılmasıyla başladı. Ardından, hastane önünde yapılan basın açıklamasında sağlık sektöründe yaşanan şiddet olaylarının dinmediğine dikkat çekildi.

“Sadece hekim değil, umutlar da ölüyor”

Tabip Odası Başkanı Dr. Sema Aydoğdu, yaptığı açıklamada, "Dile kolay 9 yıl, söylemesi ne kadar kolay değil mi? Hala dün gibi, hala bugün gibi ve hep de öyle olacak gibi. Bugün bu ülkede bir uzman hekim, bir cerrah 23 yılda yetişiyor. Bugün bu ülkede hiçbir meslek mensubunun almadığı uzunlukta bir eğitimden geçerek hekim, uzman hekim, cerrah, göğüs cerrahisi uzmanı olunabiliyor. Yani bugün bu ülkede bir hekim katledildiğinde sadece bir hekim ölmüyor, bu 9 yılda hayatları kurtarılabilir, şifalarına kavuşabilir binlerce hastanın, hasta yakınının umudu da ölüyor. Daha çok hakarete uğramamak, daha çok ölmemek için etkin sağlıkta şiddet yasasına ihtiyaç olduğunu bir kez daha yineliyorum. Şiddetin çözümü, şiddete karşı sıfır tolerans ve etkin yasaların bir an önce gündeme konulmasıyla sağlanacaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisi bu konuda bir an önce adım atmalıdır. Biz şiddete sıfır tolerans için mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.