Samsun Valiliği'nden Boğulma Vakalarına Karşı Genel Emir

Samsun Valiliği'nden Boğulma Vakalarına Karşı Genel Emir

Samsun Valiliği, son yıllarda artan boğulma vakalarına karşı önlemler almak amacıyla ‘Suda Boğulma Olaylarına Karşı Alınacak Tedbirlere İlişkin Genel Emir’ yayımladı.

A+A-

Samsun Valiliği, son yıllarda artan boğulma vakalarına karşı önlemler almak amacıyla ‘Suda Boğulma Olaylarına Karşı Alınacak Tedbirlere İlişkin Genel Emir’ yayımladı. Karadeniz’de boğulma vakalarının en çok Samsun’da yaşandığını belirten Valilik, bu yaz mevsiminde vakaların önüne geçebilmek adına 30 maddeden oluşan bir emir yayımladı. İşte alınacak tedbirler ve ayrıntılar:

Boğulma Olaylarına Karşı Alınacak Tedbirler

 1. Tehlikeli ve Riskli Alanlar: 5442 sayılı Kanun kapsamında olup çeken akıntı mevcut ve/veya kıyı yapısı uygun olmayan, cankurtaran hizmeti bulunmayan alanlar ‘denize girilmesi yasaklı alanlar’ olarak belirlendi.
 2. Yüzme Alanları: Cankurtaran hizmeti verilen ve altyapıya sahip yüzme alanları belirlenerek kamuoyuna duyurulacak.
 3. Uyarı ve İkazlar: Sahillerde çeken akıntı ve denize girmenin riskli olduğu yerlerde uyarı levhaları ve ikaz dubaları konulacak.
 4. Cankurtaran Hizmetleri: Belirlenen yüzme alanlarında cankurtaran kuleleri ve gerekli ekipmanlar bulundurulacak. Cankurtaranların görevde olmaması halinde yerlerine görevlendirme yapılacak.
 5. Kontroller ve Denetimler: İlçe Suda Boğulma Olaylarını Önleme Komisyonları ve kolluk birimlerince deniz, kıyı tesislerine yaklaşım kanallarında ve diğer tehlikeli alanlarda suya girilmesine kesinlikle müsaade edilmeyecek.
 6. İlk Yardım ve Güvenlik: Yüzme alanlarında ilgili belediyeler ve işletmeler tarafından ilk yardım kabinleri oluşturulacak ve gerekli personel desteği sağlanacak.
 7. İnsansız Cankurtarma Aracı: İnsansız Cankurtarma Aracının (ICA) etkinliği ve kullanılabilirliği değerlendirilecek.
 8. Anons ve Uyarı Sistemleri: Sahil şeritlerine hakim olacak şekilde sesli anons ve uyarı sistemleri kurulacak.
 9. Cankurtaran Eğitimleri: Okullarda ve diğer eğitim kurumlarında çeken akıntı ve suda boğulma tehlikeleri hakkında eğitimler verilecek.
 10. Bilgilendirme ve Farkındalık: Yüzmeye uygun olmayan alanlara yönelik bilgilendirici afişler ve broşürler hazırlanarak halkın yoğun olarak bulunduğu yerlere asılacak ve dağıtılacak.

Ek Önlemler

 1. Cankurtaran Ekipmanı: Cankurtaran istasyonlarında gerekli tüm ekipman ve malzemeler bulundurulacak.
 2. Yüzme Alanları ve Motorlu Araçlar: Yüzme alanlarına motorlu veya motorsuz deniz araçlarının girmesi yasaklanacak.
 3. İlk Yardım Kuralları: Suda boğulma olayları sonrasında uygulanacak ilk yardım kuralları hakkında broşürler hazırlanacak ve dağıtılacak.
 4. Kontrollü Yüzme Alanları: Plajlarda emniyet şeritleri oluşturulacak ve cankurtaran kuleleri kurulacak.
 5. Olumsuz Hava Koşulları: Olumsuz hava ve deniz koşullarında suya girilmesi yasaklanacak ve bu durum kamuoyuna duyurulacak.
 6. Paydaş Kurumlar: Farkındalığı artırıcı panel, seminer, sempozyum gibi etkinlikler düzenlenecek.

Samsun Valiliği'nin Genelgesi Yürürlüğe Girdi

Bu genelge ile birlikte Samsun Valiliği’nin 2021/02 sayılı ve 2023/03 sayılı genelgeleri yürürlükten kaldırılmıştır. Yeni genelge, yürürlüğe girdiği tarih itibariyle uygulanacaktır.

Bu tür önemli duyurular ve daha fazlası için Samsun Haber’i takip etmeye devam edin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.