Samsun Gastronomi Çalıştayı'nda Öne Çıkan Konular ve Bafra'nın Katkıları

Samsun Gastronomi Çalıştayı'nda Öne Çıkan Konular ve Bafra'nın Katkıları

Samsun Gastronomi Çalıştayı’nda Konuşan Vali Yardımcısı Vekili Cevdet Ertürkmen’in Önemli Açıklamaları.

A+A-

Samsun Gastronomi Çalıştayı’nda Konuşan Vali Yardımcısı Vekili Cevdet Ertürkmen’in Önemli Açıklamaları.

Samsun Gastronomi Çalıştayı, Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda, alanında uzman akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirildi. Çalıştayda, Samsun Vali Yardımcısı Vekili ve Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Samsun'un gastronomi potansiyelini ve bu alandaki çalışmaların önemini vurgulayan bir konuşma yaptı.samsun-gastronomi-calistayinda-one-cikan-konular-ve-bafranin-katkilari-1.jpg

Turizmin Sürdürülebilirliği ve Gastronomi

Erkek Ertürkmen, “3 aylık bir süre içerisinde 17 ilçemizi gezdik. Bir keşif gezisi yaptık. İşletmeleri ziyaret ettik ve eylem gruplarının çalışmalarını inceledik. Turizmle gelen misafirleri ağırlamak, onların gönlünü hoş tutmak ve burada bir damak zevki bırakarak geldikleri yere göndermek en önemli şey. Dünya turizminde ülkemizin edindiği yeri sürdürülebilir ve kalıcı hale getirmek için gastronomi çalışmalarının yapılması büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.samsun-gastronomi-calistayinda-one-cikan-konular-ve-bafranin-katkilari-3.jpg

Gastronomi: Turizm ve Diplomasi Aracı

Gastronominin sadece turizmde değil, birçok alanda akılda iz bırakan bir sektör olduğuna dikkat çeken Ertürkmen, “Gastronomi aynı zamanda bir diplomasi aracıdır. Samsun’un gastronomi alanında gelişmesi ve bu konudaki potansiyelin ortaya çıkarılması üzerinde çalışılması gereken önemli bir konudur. Samsun gastronomisinde keşiflerin yapılması, reçetelerin sunulması ve ilimize ziyarete gelen yabancı ve yerli misafirlere ikram edilmesi bu çalışmadaki hedeflerimizin başında gelmektedir” ifadelerini kullandı.

Samsun ve Bafra’nın Gastronomi Potansiyeli

Samsun ve Bafra’nın gastronomi alanında sahip olduğu potansiyelin altını çizen Ertürkmen, “Bu çalıştayın bizlere ve gelecek nesillere ışık tutmasını umut ediyorum. Türk mutfağının dünyanın en önemli 3 mutfağından birisi olduğunun bilincinde olarak, Samsun gastronomisinin Türk mutfağı içinde yerini almasını sağlamayı çok önemsiyoruz” dedi.

Akademisyenlerin Sunumları

Çalıştayda, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yetkin Bulut’un yanı sıra birçok akademisyen, Samsun ve Bafra gastronomisi ile ilgili sunumlar gerçekleştirdi. Manda ürünleri, mübadele mutfağı, gastronomi rotaları, Samsun mutfağı–mimarisi, gastronomi–turizm, deniz ürünleri ve taş ocak mutfağı hakkında yapılan sunumlar, katılımcılara önemli bilgiler sundu.

Çalıştayın Kapanışı

Program, sunumların ardından yapılan SWOT analizleri ile sona erdi. Çalıştaya OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, kaymakamlar ve vali yardımcıları da katıldı. Samsun ve Bafra’nın gastronomi alanındaki potansiyelini ortaya koyan bu çalıştay, bölgenin turizmdeki cazibesini artırmayı hedefliyor.

Samsun Haber: Gastronomide Yeni Ufuklar

Samsun ve Bafra’nın gastronomi alanındaki çalışmalarını ve bu alanda yapılan etkinlikleri daha geniş kitlelere duyurmak için düzenlenen bu çalıştay, bölgenin tanıtımına büyük katkı sağladı. Samsun Haber olarak, bu tür etkinliklerin bölgemizin kültürel ve ekonomik gelişimine olan katkısını yakından takip ediyor ve destekliyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.