SAMET’İN ORGANLARI NAKLEDİLDİ

SAMET’İN ORGANLARI NAKLEDİLDİ

Ordu’da geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan ve kaldırıldı Ordu Medical Park Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleştikten sonra dört kişiye organları bağışlanan

A+A-

15 yaşındaki Samet Paylan’ın organları, organ bekleyen hastalara nakledildi. 

Antalya’da tedavi gören bir böbrek hastası için gönderilen böbrek, hastanın organ naklini kabul edemeyecek durumda olması nedeniyle Ankara Organ Nakli Koordinasyon Merkezi tarafından daha sonra Erzurum’a tedavi gören bir hastaya nakledilmek üzere gönderilirken, bu naklin gerçekleşmesinde büyük emek sarf eden Ordu Tabipler Odası Başkanı ve aynı zamanda Medical Park Ordu Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Mithat Yağlı, vatandaşların organ bağışında bulunmaları için hastaneleri ziyaret ederek organ nakli kartı doldurmalarını istedi.

Dr. Yağlı, yaptığı açıklamada, “Organ bağışında bulunmak bir insanı değil insanlığı kurtarmaktır” diyerek şöyle konuştu: ”Bu zamana kadar Organ bağışı AB ülkelerinde en son sırada olan Türkiye’ydi. Ama son zamanlarda vatandaşın bilinçlenmesiyle binlerce insanımız organ bekliyor. Dolayısıyla verilen her bir bağış bir hayat kurtarıyor. Onun için çok önemli. Organ bağışını bizler çok önemsiyoruz. Tüm vatandaşlarımızı organ bağışlamaya davet ediyorum. Bir gün organ bekleyen bizim en yakın akrabamız veya kendimizde olabiliriz. Onun için ne kadar önemli olduğunu insanın başına gelince anlıyor. Dolayısıyla insanlar başlarına gelmeden organ bağışında bulunmak amacıyla hastanelere sağlık merkezlerine giderek bir organ bağış kartı doldurmalarını, ailelerine de organ bağışında bulunduğunu söylemelerini istiyorum. Çünkü çok önemli. Şuanda 40 bin’e yakın insanımız böbrek bekliyor. Binlerce inanımız karaciğer bekliyor. Binlerce insanımız kalp bekliyor. Bu insanlarımız bir kişinin bağışta bulunarak hayatta kalabilmek için bekleyen insanlarımız. Bu nedenle tüm vatandaşlarımızı organ bağışı için kart doldurmaya davet ediyorum” diye konuştu.
Medical Park Ordu Hastanesi Başhekimi Dr. Mahmut Bekir Gürcan ise Ordu Medical Park Ordu Hastanesi’nde ilk organ naklinin yapıldığını söyledi. Dr. Gürcan, Samet Paylan’ın organlarının diğer hastalara nakledildiğini ve hastaların sağlık durumlarının iyi olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Medical Park Hastanesi’nde genç bir arkadaşımızın organ bağışını kabul ettik. Bu nakiller de böbreğin birini Samsun’a birini Antalya’ya gönderilmişti fakat Antalya’daki hasta böbreği alamayacak durumda olduğu için Ankara Organ Nakli Koordinasyon Merkezi tarafından Erzurum’a gönderildi. Şuan bütün organlar nakledildi. Organ nakli yapabilmek için hastanenin belli bir kapasiteye sahip olması gerekiyor. Medical Park Ordu Hastanesi kurulalı 3 yıl oldu ve iyi bir şekilde yoluna devam ediyor. Artık çevre insanının referans hastanesi olmaya başladık. Birçok hastanede alamadıkları tedaviyi hastalarımız burada almaktadır. Organ nakli için iyi bir yoğum bakım ünitesi ve yoğun bakım ekibi gerekiyor. Hastanenin alt yapısının kuvvetli olması gerekiyor. Bizimde bu konuda 45 tane yoğun bakım yatağımız var. Üç yıldır zaten bölge halkına iyi bir hizmet veriyoruz. Bu hizmeti verirken zaten bu tip kayıplarımızda oluyor. Bu bizim ilk beyin ölümümüz değil. İlk bildirimimizde değil ama diğer hasta yakınları organ bağışında bulunmak istememişlerdi. Bu hastamızın abla bizim personelimiz olduğu için güven duygusu biraz daha ağır bastı ve ablanın da desteği ile organ bağışı alabildik. Beyin ölümü gerçekleşti demek kolay bir iş değildir. Buna bir doktor karar vermiyor. Değişik branşlar bazı testler yapıyor. Bunların sonucunda beyin ölümü gerçekleşti deniliyor. Bütün hastalarda bu prosedür inceleniyor. Meryem hemşire bizim hastanemizin personeli olması, ameliyathanede beraber çalışıyor olmamız dolayısıyla üzüntü olmasına rağmen diğer insanlara faydalı olmak adına organ naklini kabul etti. Biz bu anlamda aileye teşekkür ediyoruz. Allahtan sabır diliyoruz. Organ naklinde desteklerini esirgemeyen Adli Tabipliği ve Cumhuriyet Savcılığı’na teşekkür ediyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.