SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KKKA HASTALIĞI ANLATILDI

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KKKA HASTALIĞI ANLATILDI

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü hizmet içi eğitim semineri Bafra’da gerçekleştirildi.

A+A-

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Bafra, 19 Mayıs, Alaçam Aile Sağlığı hekim ve personelleri ile devlet ve özel hastanelerde görev yapan bulaşıcı hastalıklardan sorumlu personelin katıldığı hizmet içi eğitim semineri Bafra’da gerçekleştirildi. 
Müftülük Toplantı Salonu'nda yapılan seminerde Samsun Gazi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Teoman Kayar ve Samsun Halk Sağlığı Müdürü Yardımcısı Dr. Erdinç Özoğlu, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) hastalığı ile ilgili bilgi verdi.
Uzm. Dr. Teoman Kayar, KKKA hastalığı dönemine yaklaşıldığını belirterek, "Nisan ayından itibaren eylüle kadar artık bu hastalığın dönemi. Amacımız önce sağlık personelini, sonra da halkı bilinçlendirmek. Kenesiz bir ortam sağlamak mümkün değil ama önemli olan bu ortamda konunun detaylarını çok iyi öğrenerek neler yapabileceğimize karar verebilmek" dedi.
Halk Sağlığı Müdürü Yardımcısı Dr. Erdinç Özoğlu ise Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının daha çok Karadeniz Bölgesi dağlarının İç Anadolu'ya bakan kısımlarında bulunan vadiler ve yaylalarda insanlara bulaşan bir virüs olduğunu belirtti.
Seminerlerde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının bulaşma yolları, bulguları, tanısı ve tedavisi konusunun ele alındığını kaydeden Dr. Erdinç Özoğlu, "Kene yapışan vatandaşın ne şekilde ele alınacağı, kenenin hangi yolla çıkarılacağı, kenenin ne kadar önemli olduğu, hastalığın nasıl takip edileceği konularında çok başarılı bir toplantı gerçekleşti" diye konuştu.

02.20130319135538.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.