Sağlık Bakanı'ndan Çin aşısı açıklaması

Sağlık Bakanı'ndan Çin aşısı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önümüzdeki hafta itibariyle Türkiye'de yapılması planlanan Çin aşısıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

A+A-

Koronavirüs salgınını önlemek için, Çin tarafından üretilen ve Türkiye’nin 50 milyon doz sipariş verdiği Sinovac aşısı, önümüzdeki haftadan itibaren yapılmaya başlanması planlanıyor.

Bakan Koca, Koronavirüs aşısının yan etkilerinin olup olmadığına dair şunları söyledi: “İnaktif aşıda böyle bir sorun yok. Yan etki dediğiniz ateş ve halsizlik çok çok az. Neredeyse yok gibi. Yan etkiler mRNA aşılarında sert oluyor. mRNA aşısı olan bazı deneklerimizde iki gün süren yüksek ateş oldu. Sinovac inaktif aşı ve böyle bir şey yapmıyor" 

"YAPACAK BİR ŞEY YOK"

Bakan Koca aşıyı olmak istemeyen bazı sağlık çalışanları ve vatandaşlara dair yapılan açıklamada ise; "Yapacak bir şey yok. Kimseye zorla aşı yapamayız ama tüm hocalarımız belki de canlı yayında bu aşıyı olacaklar. Siyasetçileri değil, bilim insanlarını öne çıkarıp aşının güvenliliğini göstermek lazım" ifadelerini kullandı.

ÇİN AŞISI KİMLERE NE ZAMAN UYGULANACAK?

11 Aralık'ta ülkemize gelecek olan Çin aşısı, kademeli bir şekilde belirlenen öncelikli gruplara yapılacak. Aşılar geldiğinde öncelikle uluslararası akredite Halk Sağlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları tarafından ithal edilen tüm aşılarda da uygulanan incelemeler yapılacak.

Yapılacak incelemeler sonucunda, aşının güvenilirlik testlerinin olumlu çıkması ve Faz 3 çalışmalarının erken sonuçlarının açıklanması gerekiyor. Bunların ardından ortaya çıkacak veriler TİTCK tarafından değerlendirildikten sonra, Türkiye standartlarına uygunsa, aşıların uygulanmasına bu aşamadan sonra geçilecek.

KOVİD-19 AŞISI NASIL UYGULANACAK?

- İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar ile kalabalık yerlerde yaşayanlar aşılanacak.

- İkinci aşamada, toplum işleyişi için gerekli sektörlerde, kritik işlerde çalışanlar, 50 yaş ve üzeri en az 1 kronik hastalığı olanlara aşı yapılacak.

- Üçüncü aşama 50 yaş altı en az 1 kronik hastalığı olanları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve meslek çalışanlarını kapsayacak.

- Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.