Ramazanda Alkol Ne İse Sigarada O

Ramazanda Alkol Ne İse Sigarada O

Samsun Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Öztürk: "Alkol nasıl orucun sevabını yok ederse, keyif verici, insan sağlığına zararlı sigara da bu açıdan alkolle aynı kefededir"

A+A-

 

Samsun Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, "Alkol nasıl orucun sevabını yok ederse, keyif verici, insan sağlığına zararlı sigara da bu açıdan alkolle aynı kefededir" dedi.


Öztürk, yaptığı açıklamada, insan sağlığına zarar veren uyuşturucu, keyif verici maddelerin dinen haram olduğunu vurgulayarak, bilimsel olarak zararları ortaya konmuş, insan sağlığını tehdit eden sigaranın da bu kategoride değerlendirilmesi gerektiği söyledi.

Müslümanların ramazanı yalnızca yeyip içmekten uzak durmak olarak algılamamaları gerektiğini belirten Öztürk, ramazanda her türlü zarar verici alışkanlıktan uzak durulması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Sigaradan hayat boyu uzak durmak lazım, sigara haram, diğer haramlar gibi o da haram. Sigara, Dünya Sağlık Teşkilatının raporuna göre, uyuşturucular içinde içki dahil en tehlikelisi. Bu benim tarifim değil. Uyuşturucular İslam dininde haramdır, sigara da uyuşturuyor. Dolayısıyla sigaranın yaptığı tahribatı başka birisi yapmıyor. Yine uzmanların ifadesi şudur ki, 20 yıl devamlı her gün bir paket sigara içen bir insanın içinde 7 kilo katran, 7 kilo is birikir. Fare zehiri var, hepsi var sigaranın içinde. İftardan sonra sigara içilmesi sağlık açısından vücuda zararlı, tehlikeli. Ramazanda haram olan, mekruh olan her şeyden uzak durmak lazım."

-"İftardan sonra içilen sigara, orucun sevabını yok ediyor"-

Ramazanda içki içilmesi ile sigara içilmesine bir din adamı olarak aynı gözle baktığını vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:

"Sigara ve benzeri şeyler haramdır. Yani oruç olur ama sevabı olmaz. Oruç zamanında orucunu tutmuş oluyorsun, tamam ama gecenin yarısında içki içtin. Oldu mu- Sevap bırakmadı. Ama borçtan kurtuldun yine. Sigara içtin. Orucunu zedeledi mi- Oruç olarak borçtan kurtuldun ama sevap bırakmadı. İçki içmek ve sigara içmek haramdır. Haram olan, mekruh olan, çirkin olan şeyden uzak durmak lazım. Orucumuzu, namazımızı, teravihimizi zedeleyecek her türlü şeyden uzak durmak lazım, sigara da bunlardan biri. Sigara ve benzeri haramlar orucun sevabını bırakmaz. Alkol nasıl orucun sevabını yok ederse keyif verici, insan sağlığına zararlı sigara da bu açıdan alkolle aynı kefededir."

Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, tütün ortaya ilk çıktığında Osmanlı ulemasınca, tütünün zararları net olarak bilinmediği için insana verdiği rehavetten dolayı harama yakın mekruh sayıldığına işaret ederek, sigaranın zararlarının bugün net bir şekilde ortaya konduğunu ve sigaranın bu açıdan haram olduğunun unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.