PÜİSCİLER BAFRA’DA PROBLEMLERİ MASAYA YATIRDI

PÜİSCİLER BAFRA’DA PROBLEMLERİ MASAYA YATIRDI

Samsun’un Bafra ilçesinde faaliyet gösteren akaryakıt bayileri, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler Başkanlığında Bafra Öğretmenevi’nde toplandı.

A+A-

Samsun’un Bafra ilçesinde faaliyet gösteren akaryakıt bayileri, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Samsun Şube Başkanı Zafer Güler Başkanlığında Bafra Öğretmenevi’nde toplandı.

Toplantıya PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, Yönetim Kurulu Üyeleri Mecit Temerkan, Fevzi Özçelik,Anıl Arslan, Bafra TSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Durgun, Bafra TSO Meclis Üyeleri Göksel Başar, Nejat Çuhacı ve Bafralı Akaryakıt Bayileri katıldılar.

 Yapılan toplantıda akaryakıt sektörünün sorunları değerlendirilerek çözüm yolları konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Özellikle araçlarda mazot yerine kullanılan 10 numara yağ ve balıkçıların aldığı özel tüketim vergisiz (ÖTV) mazotun sektöre, ülke ekonomisine zararları konuşuldu. Piyasada "10 numara yağ" olarak bilinen, fakat içeriğinde solvent, atık yağ vs gibi birçok karışım bulunan yağın, yasak olmasına rağmen araçlarda yakıt olarak kullanılmasının zararları anlatıldı.

“ÖTV’siz mazotun piyasada satılması vergi kaybına neden oluyor”

10 numara yağ bile olmayan bu karışımların yüksek kükürt oranı ile çevreyi kirlettiğini belirten PÜİS Samsun Şube Başkanı Zafer Güler, “Kullanıcıların araçlarında da zamanla ortaya çıkacak arızalar oluşacaktır. Devletimizin mazot üzerinden tahsil ettiği ÖTV tahsil miktarı da düşmüştür. Yol boylarında düzensiz şekilde satılan bu karışımlar akaryakıt sektöründe kayıt içi faaliyet gösteren akaryakıt bayilerine de zarar vermektedir. Devletimize, tüketiciye ve sektöre bu kadar zarar veren bu durumun ortadan kaldırılması gerekir. Ayrıca bir diğer önemli konuda balıkçı vatandaşlarımıza satılan ÖTV’siz mazottur. Bu bazı kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilmektedir. Denizde kullanmak için alınan mazotun piyasa da satılması ve alınması yasaktır. ÖTV’siz alınan mazotun bu şekilde satılması devletimizin vergi kaybına sebep olurken akaryakıt bayisini de olumsuz etkilemektedir.” dedi.

“Araç depolarında da kontrol yapılmalı”

10 numara yağ ve ÖTV’siz satılan balıkçı mazotu konusunda acil tedbirler alınması gerektiğinin altını çizen Güler, “Ana yol güzergahlarında araç depolarında ulusal marker kontrolü yapılmalı, yağ ithalatına sıkı denetimler getirmelidir. Balıkçıların kullandığı mazota farklı bir marker uygulayarak amaç dışı kullanılması engellenmelidir. Ülkemizi ve sektörümüzü ilgilendiren bu konular en sıkı şekilde takip edilecek ve dürüst çalışan tüm akaryakıt bayileri elde ettikleri bilgileri resmi makamlarla paylaşacaktır." diye konuştu. 

Toplantının sonunda ise görüş alışverişinde bulunulduktan sonra yenilen yemek sonrasında toplanı sona erdi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.