Gökhan Öcal

Gökhan Öcal

ÖZEL OKULLARIN GÜNÜMÜZDEKİ REKABETİ

A+A-


Özel Okullar, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları kanununa göre ruhsatlandırılır veya kapatılırlar.Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği ile; açılışta istenen evraklar belirlenir, okulların derslikleri ve diğer alanlarının şartları ise; standartlar yönergesine tabidir.
Açıldıktan sonra ise ; okullarda çalışacak olan tüm personel teklifleri ilçe milli eğitim müdürlüklerine sunulur ve onayı beklenir. Burası işin teknik kısmı tabi.
***Özel Okulların genel itibari ile Türk Milli Eğitim sistemine katkılarını şöyle sıralayabiliriz; öncelikle derslik katkısı, kriterin başarı olmasından kaynaklı alanında iyi olan öğretmen seçimi, öğrencilerin kişisel gelişimine yönelik yapılan çalışmaların çok daha fazla oluşu ve en önemli katkısı diyebileceğimiz durum ise; sürekli güncel kalabilmek zorunda olması.
***Günümüzde, dersanelerin kısmen kapatılmış olması, özel okul sayısını bir hayli artırmış, bu durum elbette rekabetin ortaya çıkarması hasebiyle kısmen olumlu katkı sağlamıştır. Fakat, bazı sıkıntılı, hoş olmayan durumları da beraberinde getirmiştir.Akademik ve kişisel gelişim anlamında başarısız olan okullar, kaliteden taviz verip fiyatları oldukça aşağı çekmiş bununla da yetinmemiş; disiplinli ve başarılı okullara ‘çamur at izi kalsın’ mantığıyla, eğitimciye ve ticari etiğe kesinlikle yakışmayacak söylemlerle velilerin akıllarını çelmeye çalışmış ve çalışmaya devam etmektedirler.Sonrasında ise ortaya, öğrencilerin ve velierin mağdur olacağı manzaralar çıkmış ve bu okullar ticari anlamda batağa sürüklenmeye başlamış ya da başlayacaklardır.
***Şimdi bu durumu nasıl çözeceğiz ? 
Milli Eğitim Bakanlığı vasıtası ile; özel okulların fiyatlarına bir alt limit getirilmeli ve uymayan kurumlara ciddi yaptırımlar uygunlanmalı.
Özel okul sahipleri, ticaret odaları vasıtaları ile bir araya getirilmeli ve bir etik sözleşmesi imzalamalı.
Bunlara benzer birçok çözüm üretilebilir.
***Burda söz konusu olan durum Türk gençleridir, bu gençlerin donanımlı yetiştirilebilmesidir.Bu etik olmayan rekabete tek bir gencin geleceğinin kurban edilmesi veya buna göz yumulması kabul edilebilir bir durum değildir!
Özel okullar ticari kurumardan önce, eğitim-öğretim kurumlarıdır ve bu kesinlikle unutulmamalıdır!
Selam ve saygılarımla.

 

Bu yazı toplam 255 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.