Av.Anıl Türkoğlu

Av.Anıl Türkoğlu

ÖZEL HASTANELERİN FAZLA ALDIĞI ÜCRETLERİN İADESİ

A+A-

İnsanlarımız tarafından günümüzde özel hastanelere ilgi artmış durumdadır. Özel hastanelerdeki yakın ilgi ve hızlılık bu duruma sebebiyet veren başlıca durumlardandır. Pek tabi ki devlet hastanesinde muayene ücretleri ödenmemesine karşın, özel hastaneler de yapılan işlemlerin mahiyeti ve türüne göre çeşitli miktarlarda hizmet bedeli talep edilmektedir. 
Hizmet hasebiyle ödenen ücretler hastaneden hastaneye değişiklik göstermekte, bir çok vatandaşça bazen ücretlerin fahiş olduğundan yakınılmaktadır. Özel hastaneler verilen hizmet gereğini ücretlerini belirlemede sınırsız bir özgürlüğü sahip değillerdir. Zira Sosyal Güvenlik Kurlunca her yıl yayımlanan tebliğname gereği ücret tarifesi öngörülmüştür. Özel hastaneler bu tarifeye riayet etmek zorunda ve yükümlülüğündendir. Bu yükümlülüğe aykırı şekilde fazla ücret alınması halinde hasta hukuki yollar ile ödemiş olduğu ücretin fazlalık teşkil eden kısmını iade alabilecektir.
Hastaneye ücret öderken yapılan işlemelerin detaylı kayıtlarını ve ödeme makbuz ve faturanızı temin etmelisiniz. Akabinde SGK’nın internet sayfasından ücret tarifesini inceleyerek fazlalık kısım için hukuki yollara başvuruda bulunarak, fazla ödenen kısmın iadesini gerçekleştirebilirsiniz. Şöyle ki, öncelikle fazla alınan ücretin iadesinin istemi noktasında  iadeli taahhütlü posta yoluyla ilgili hastaneye başvurulabilir. Bu yol kullanılırken iade için süre sınırlaması yapmanız ve paranın iade edileceği banka hesap bilgilerinizi dilekçenize eklemeniz önemlidir. Ancak bu yol zorunlu olmayıp doğrudan yazımın devamında bahsedeceğim 2. yol ile de fazla ücret iadesini talep edebilirsiniz. İlgili özel hastaneden temin ettiğiniz fatura ve diğer ilgili evrakları ek olarak sunacağınız bir fazla ücret iadesi istemli dilekçe hazırlayarak Tüketici Hakem Heyetine de başvuruda bulunabilme hakkınız mevcuttur. Bu halde ise dikkat etmeniz gerek husus fazla ücret miktarının kanun çerçevesinde ön görülen hakem heyetlerine başvuru şartı  miktarını geçmemesidir. (2021 yılı için Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda değeri 7 bin 550 TL altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, büyükşehir statüsünde olan illerde 7 bin 550 TL ile 11 bin 330 TL arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvurulmalıdır.) Belirtilen miktarlardan fazla ücret iadesi talebiniz mevcut ise, bu durumda doğrudan Tüketici Mahkemelerinde dava açmanız gereklidir.
Ayrıca fazla ücret alındığını düşündüğünüz hastaneyi SGK’ya bir dilekçe ile bildirimde bulunabilirsiniz. Akabinde SGK tarafından fazla ücret alındığının tespiti halinde ilgili özel hastaneye para cezası tayin edilecektir. 22.06.2021
       Umutla, sevgiyle, hoşça-kalın…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar