Okullar Hayat Olsun

Okullar Hayat Olsun

Okullar Hayat Olsun” Projesi Uygulama Protokolü İmzalandı

A+A-

 

“Okullar Hayat Olsun” Projesi Uygulama Protokolü İmzalandı “Okullar Hayat Olsun” Projesinin Uygulama Protokolü 23.03.2012 tarihinde Alaçam Belediye Başkanı İlyas ACAR, İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan ÖZKAN, Bafra Orman İşletme Müdürü Ahmet ULUKAN tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde hazırlanan “Okullar Hayat Olsun” Projesi uygulama protokolü 13/12/2011 tarihinde Milli Eğitim Bakanı, Orman ve Su İşleri Bakanı ile Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı tarafından imzalanmıştı. Protokol ile Alaçam İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren tüm okulların eğitim öğretim saatleri dışında, hafta sonlarında ve yaz aylarında dersliklerinin, kütüphanelerinin, bilgi teknolojileri sınıflarının, çok amaçlı salonlarının, konferans salonlarının, spor salonlarının ve okul bahçelerinin Alaçam Belediyesi ile işbirliği yapılarak velilerin, mahallelinin ve çevrenin hizmetine açılması; okulların öğrenciler ve yetişkinler için birer “hayat boyu öğrenme merkezi” ve eğlenme ve dinlenme aktivitelerine imkân veren “yaşayan güvenli alanlar” haline dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. Kuşkusuz okullardan yararlanılmasında en belirgin husus, kıt kaynakların etkin kullanılarak altyapı, yatırım, idari ve personel harcamalarından tasarruf sağlanmasıdır. Okulların yanı sıra sosyal ve kültürel hizmet üretmek üzere açılacak her tesis için çok büyük miktarda yatırım maliyeti ortaya çıktığı gibi, ayrı ayrı yapılar için gereken personel istihdamı ve idari giderler çok daha fazla olmaktadır. Ayrı birim, aynı zamanda ayrı yönetici personel ile idari personel ve hizmetli istihdamını ve cari harcamaları beraberinde getirmektedir. Örneğin, ülkemizde belediyelerin birçoğu bilgi evleri ve kütüphaneler açmaktadır. Her mahalleye bu tesisleri yapmak belediye bütçeleriyle karşılanması mümkün olmayan büyük maliyetler oluşturacaktır. Oysa belediyeler, uygulama alanı olarak okulu, bilgi teknolojileri sınıflarını ve kütüphaneleri aynı fonksiyonları icra etmek için kullanabilirler. Son bir husus ise, okul saatleri dışında da okullar açık tutulduğunda öğrenciler, aileler ve halk eğitsel kaynaklara erişme imkânına sahip olmaktadır. Okulların hem öğrenciler hem de yetişkinler için öğrenme merkezleri olarak hizmet vermesi okulların çocuklar için okul saatleri sonrasında ve yaz aylarında güvenli bir sığınak olmasını sağlayacaktır. Çocukların zamanlarını okulda geçirmesi onları şiddetten, uyuşturucudan koruyacak ve rehberlik hizmetlerinin daha iyi verilmesini sağlayacaktır. Okullarla işbirliğinin belediyelere, halka erişme ve hizmetlerini tanıtma fırsatı sunacağı da açıktır. “Okullar Hayat Olsun” projesi imza töreni ile ilgili olarak Belediye Başkanı İlyas ACAR; göreve geldikleri günden bu güne kadar okullarımızın hiçbir isteğini geri çevirmediklerini, belediyemizin imkanları ölçüsünde her zaman eğitim camiasının yanında olduklarını belirterek İmzalanan Protokolün İlçemiz okullarına ve halkımıza hayırlı olması dileklerinde bulundu. İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan ÖZKAN da

“Okullar Hayat Olsun” projesinin Alaçam İlçesinde hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Sayın Belediye Başkanımız İlyas ACAR’a okullarımız ve halkımız adına çok teşekkür ediyorum. Bu gün okullarımız ve belediyemiz arasındaki işbirliğinin daha ilerilere götürüldüğüne şahit oluyoruz dedi. Tüm imkânların ortaklaşa kullanılmasının da ülke ekonomisine katkı sağlayacağını belirterek protokolün hayırlı uğurlu olmasını diledi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.