ÖĞRETMENLİK SEVGİ MESLEĞİDİR

ÖĞRETMENLİK SEVGİ MESLEĞİDİR

Bafra”da Eğitimci Yazar Vehbi Vakkasoğlu;” Öğretmenlik Sevgi Mesleğidir” Bafra”da yüreklere seslenen Eğitimci-Yazar Vehbi Vakkasoğlu, dinleyenleri mest etti.

A+A-

Bafra”da Eğitimci Yazar Vehbi Vakkasoğlu, öğretmenliğin sevgi mesleği olduğunu söyledi.      Bafra Belediyesi Kültür Sanat Merkezinde Eğitim Bir-Sen ilçe teşkilatı tarafından organize edilen “İdeal Eğitimcinin Vasıfları” konulu konferansta saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasından sonra açılış konuşması yapan Eğitim Bir-Sen Bafra ilçe Başkanı Hamdi Yıldız, ” Eğitim çalışanlarının tümünün sosyal ekonomik ve özlük haklarının savunucusu olup problemlerinin gündeme getirip sorunlarının takipçisi olacağız.
 


Ülkemiz genelinde 1 milyona yaklaşan eğitim çalışanının her birisinin derdini derdimiz, sıkıntısını sıkıntımız olarak görerek çalışmalarımız devam etmektedir. Bizler öğretmeniz derse girerken bu ayın sonunu nasıl getireceğiz kaygılarıyla değil, yavrularımıza daha fazla nasıl faydalı olabiliriz düşünceleriyle derse girebilmeleri için mücadele veriyoruz.
Eğitim ve öğretimin en uygun fiziki ortamlarda verilebilmesi için idari hizmetleri yerine getiren idarecilerimizin, hizmetlilerimizin geri planda gibi gözüken ancak bizler için çok önemli olan memurlarımızın daha iyi şartlarda hizmet verebilmeleri için mücadele veriyoruz” dedi       “İdeal Eğitimcinin Vasıfları” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Eğitimci- Yazar Vehbi Vakkasoğlu, kendisinin de bir öğretmen olduğunu belirterek, tecrübelerini ve öğretmenin mutlaka sahip olması gereken özellikleri anlattı.     Öğretmenliğin ciddi bir bilgi birikiminin yanında geniş bir sevgi ağına da sahip olması gerektiğini belirten Vakkasoğlu, toplumun temel taşı olan öğretmenlerin hak ettiği değerin de verilmesi gerektiğini ifade etti. Eğitim öğretime önem vermeyen ülkelerin ayakta kalmalarının mümkün olamayacağını dile getiren Vakkasoğlu, Türkiye”nin dünyadaki yeni gelişmelere ayak uydurabilen öğretmen ve eğitim kadrosuyla güçleneceğini belirtti.    Vakkasoğlu, öğretmenliğin sevgi mesleği ve eğitimcilerin de yürek söküğünü dikecek terziler olduğunun altını çizerek, "Öğretmenlik mesleği günün 24 saati devam eder. Bir öğretmen sevgi unsuru ile öğrencisinin rüyasına girmiyor ve öğrencisini rüyasında göremiyorsa bir problem var demektir. Öğretmenlik bir terzi iğnesi gibidir. Eğitim sevgi işidir. Bu iş ya sevgiyle olur, ya da sevgisiz olmaz" dedi.  


   "Öğretmenin emeklisi olmaz, rahmetlisi olur" ifadelerini kullanan Vakkasoğlu, Hazreti Muhammed”in (s.a.v.) eğitim metodundan örnekler verdi.     Öğrenci velilerinin bir ayağının okulda olması gerektiğini belirten Vakkasoğlu, “Aile meclisinde konular bitmez. Eğitim adına aileleri de okullara katarsak çocuk yetiştirmesi konusunda, okulda eğitim çalışmalarını kolaylaştırırız.  Oyun oynamasını bilmeyen gelin, oyun yerinin dar olduğunu söyler. Öğrencilerimize bir öğretmen olarak isim takmayın. Eğitim bir gönüle girme işidir.İdeal Eğitimci teorik konuşma yapmaz. Örneklerle konuşur hayattan misaller verir. Ruhuna hitap eder yüreklere seslenir. Veliyi okula çeker adam adama markaj yapar. Öğretmenlik yüreğe damga vurma işidir. Bu işi 6 yaşına kadar en iyi bayanlar yapar. Öğrencilere kesinlikle lakap takamaz isimleri ile ve yavrum kızım evladım gibi sözleri hitaplara ekler. Öğrenciye takılan isim yürek yarası olur. Eğitim gönüller girmek gönülleri fethetmektir. Gönlünde insan sevgisi olmayan öğretmen olamaz” diye konuştu.  


 Bafra Belediyesi Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirilen konferansa; Memur-Sen Bafra ilçe Başkanı Asım Kalyoncu, Memur-Sen”e bağlı sendika birim başkanları, Okul Müdürleri, Samsun İl Genel Meclis üyesi İsmail Kurt, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.     


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.