ÖĞRETMENİMİZE YÖNELİK ŞİDDETİ NEFRETLE KINIYORUZ

ÖĞRETMENİMİZE YÖNELİK ŞİDDETİ NEFRETLE KINIYORUZ

TÜRK EĞİTİM-SEN OLARAK ÖĞRETMENİMİZE YÖNELİK ŞİDDETİ NEFRETLE KINIYORUZ

A+A-

 

Türk Eğitim-Sen olarak daha birkaç gün önce basın açıklaması yaparak :“Son yıllarda öğretmenlere yönelik şiddet büyük artış gösterdi. Neredeyse her gün eğitim ve bilim yuvalarımızda öğretmenler sözlü ya da fiziksel saldırıya uğramaktadır. Gün geliyor bir öğrenci öğretmeni bıçaklıyor, gün geliyor veliler ellerinde sopalarla öğretmenlere meydan dayağı atıyor. Öğretmenlere yönelik şiddeti önlemek için acil eylem planı hazırlanmalı. Milli Eğitim Bakanlığı güvenlik için okullara ödenek ayırmalı, demiştik. Sayın Bakanı öğretmen aleyhtarı söylemlerden vazgeçmeye çağırmıştık.“

     Ne yazık ki yine olan oldu. Bafra Kızılırmak Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Suat Salim GÜNER arkadaşımız güpegündüz öldüresiye darp edildi.

    Öğretmene yönelik şiddeti münferit olaylar gibi göremeyiz. Çünkü öğretmenler yıllardır öğrenci ve veli şiddetine maruz kalmaktadır.  Bunun nedeni de; öğretmenlerin bir paçavra gibi kenara atılması, etkisizleştirilmesi, değersizleştirilmesi, korunup, kollanmamasıdır.

     Bu saldırıları gerçekleştirenler ve göz yumanlar Kuran’ın, Resulullah’ın ilim öğretenlerle ilgili sözlerinden hiçbirini idrak edemediler mi acaba. Hz. Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kölesi olurum.” sözü eğitimciye duyulması gereken saygıyı yeterince ifade etmiyor mu?*

     Bu olaya hiçbir öğretmen arkadaşımız duyarsız kalmamalıdır. Bizler önce öğretmeniz, sendikacı, müdür, başkan… vb gibi sıfatlarımız sonra gelmektedir. Bu anlamda hepimiz hemfikir ve tek yüreğiz.

    Kamusen-Türk Eğitim-Sen olarak Sevgili Suat Öğretmenimize yapılan bu menfur saldırıyı kınıyoruz.   

 

    Saygıdeğer öğretmen arkadaşlarımızı Sivil Toplum örgütleri olarak demokratik tepkisini göstermeye çağırıyoruz. Pazartesi saat 16.00’da başlayacak“Öğretmene Şiddete Hayır” yürüyüşüne ve basın açıklamasına tüm öğretmenlerimiz katılmalıdır.

 

                                                                                       İbrahim AKEKMEKCİ

                                                                               TÜRK EĞİTİM-SEN İLÇE BŞK.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.