Ali Kavak

Ali Kavak

NE ALAN NE DE VEREN MEMNUN

A+A-

Halka yansıyan enflasyonun %50 olduğu alım gücünün yarıya düştüğü bu zaman diliminde asgari ücrete yapılan % 21’lik artış ne işçi kesimini nede işvereni memnun etmedi.
Tüm dünyayı sarsan Covid19 musibetinden özellikle gelişmemiş ülkelerin ve gelişmekte olan ülkelerin çok daha fazla etkilendiği aşikârdır.


Ekonomik olarak bağımsız bir ülke değil iseniz olağan durumlarda kendi kendinize yeterli olamıyorsanız haliyle farklı krizlerden çok daha fazla etkilenmeniz doğaldır.
Şu da bir gerçek ki ülkemiz birçok ülkeye göre krizi daha hafif atlatmakta, halkının yaralarına merhem olmaktadır.


Birçok ülkede hastalar tedavi ücretlerini ödeyemez, tedavi olacak ekipmanı bulamaz iken ülkemizde afaki anlamda bir sorun yaşanmamıştır.
Ülkemiz Covid19 ile ilgili ciddi yatırımlar yapmış ve haliyle bu yatırımlar hazineye ciddi yük getirmiştir. Stokların azalması ile orantılı olan mali disiplin de sekteye uğramış döviz TL dengesi bozulunca Türk liramız aşırı değer kaybına uğrayarak piyasadaki enflasyon % 50’nin üzerine çıkmıştır.


Ne Alan Ne Veren Memnun


2021 yılı için 500 Tl artış yapılarak brüt 3577,50 Tl net 2825,90 olarak hesaplanan asgari ücret işçi kesimini tam anlamıyla memnun etmedi. 100 TL temel ihtiyaç maddesi 200 Tl olurken buna karşılık asgari ücrete %21,56 zam geldi diğer açık kalan kısmın nereden karşılanacağı muamma iken buna rağmen yine şükrediyor en azından işim var diyen bir kesime sahibiz
.
Gelelim madalyonun diğer yüzüne


Mevcut durumda maddi sıkıntılar ile boğuşan ve birçok işyerinin kapandığı bir ortamda işveren % 21’lik ekstra gider ile nasıl başa çıkacak. Emekçiye zam verilmek zorunda verilmesi de gerekiyor ama işvereninde bir şekilde ayakta kalmasını sağlanmak zorundayız.


Ortada işveren olmadıktan sonra, halk sokakta boş gezdikten sonra asgari ücret 5.000 TL olsa ne yazar.


Önceki yıllarda hep beraber tecrübe etmedik mi .?


İşverenler artan giderleri karşılayabilmek için personel azaltımına gitmedi mi?
Keşke çalışanlarımıza 500 TL farkı verseydik devlet kesintilerinde işverenlerimize kolaylık sağlayabilmiş olsaydık bir nebze işvereni de rahatlatmış olmaz mıydık?
Bizler ülke, millet olarak birçok badireler atlattık bu günlerde elbette gelip geçicidir, sıkıntılar çekilecek, problemler artacak fakat şunu iyi biliyoruz ki bunların hepsi bir gün mazide kalacak.


Nice güzel günlere kavuşmak dileğiyle esen kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.