Müftülük personeline mesleki geliştirme kursları

Müftülük personeline mesleki geliştirme kursları

Bafra Müftülüğü, 400’ün üzerinde bulunan personelinin din hizmetlerinde daha başarılı olmaları için

A+A-

Kuranı kerimi  güzel okuma, Ezanı güzel okuma ve yüz yüze vaaz becerilerini  geliştirme  maksadıyla kurslar açıyor. Bu kurslara 19 Mayıs Üniversitesi ilahiyat fakültesi ve Aşık Kutlu Eğitim merkezinden öğretim görevlileri ve tashihi huruf kursunu bitiren 21 din görevlisinden formatör  öğreticiler görev yapmaktadır. Bu bağlamda 2012 yılı içinde 3 kurs planlanmış, bu kurslar personelim merkeze gelmeden belde ve büyük köylerde sınıf imkanı olan Doğanca beldesi ve Ozan köyünde olmak üzere iki yerde mahallinde hizmet içi eğitim kursu yapılmaktadır.

Konu hakkında açıklama yapan Bafra Müftüsü Burhan KELEŞ,  mihrap ve kürsü ehli olarak yetiştirmeye çalıştıkları din görevlilerinin bu kıvama gelebilmeleri için başlattıkları çalışmalar çerçevesinde AşıkKutlu eğitim Merkezindeki tashihi huruf kursundan mezun olan formatör görevlilerle merkeze ve köylerde görev yapan görevlilerimizi belirli periyotlarla bu kurslardan geçirmeyi hedefledik. Bu amaçla merkezde açtığımız hizmet içi eğitim kurslarıyla beraber din görevlilerimizin ulaşımı kolay yapıp toplanabileceği belli güzergahlarda da ayrıca kurslar açtık. 

Merkezi ezan ve vaaz sisteminin kademeli olarak kalkacağından, din görevlilerimizin var olan fakat kullanılmayan mesleğe dair vaaz yapma ve ezan okuma gibi becerileri bu kurslarla daha da geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bu sebeple Başkanlığımızın Tekirdağ’da temmuz ayında düzenlemiş olduğu Rehber vaizlik seminerine katılan ilçe vaizlerimiz gerek Bafra’da gerekse Ayvacık, Asarcık Yakakent ve Alaçam gibi ilçelerde vaaz yapmaya yönelik kurslar düzenleyecekler. Bunlarla beraber şuan Doğanca yöresinde görev yapan personele Doğanca’da, Kolay yöresinde görev yapan görevlilere Ozan köyünde hizmet içi kursu verilmektedir. Halkımızın daha kaliteli bir din hizmeti alabilmesi için Müftülüğümüz tarafından gerek merkezde gerekse Belde ve köylere ait belli güzergâhlarda bu tür kurslar verilemeye devam edecektir.”dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.