Lübnanlı su üreticisi BOPP şişe etiketi satın alacak

Lübnanlı su üreticisi BOPP şişe etiketi satın alacak

Lübnan’da su şişeleme faaliyetlerine başlayacak olan bir firma farklı şişe tipleri için BOPP etiketlerin temini konusunda Türk tedarikçiler aramaktadır.

A+A-

Lübnan’da su şişeleme faaliyetlerine başlayacak olan bir firma 330, 500, 1500 ve 2000 ml farklı şişe tipleri için BOPP etiketlerin temini konusunda düzenli olarak çalışabilecekleri Türk tedarikçiler aramaktadır.

Lübnan, liberal dış ticaret politikası ve serbest piyasa sistemine sahiptir. Lübnan’da üretilmekte olan mallara rakip olabilecek ürünlerin ithalatında alınan gümrük vergisi oranları ise %25 oranında azaltılarak %70–100 seviyesinde tutulmuştur.

Bu çerçevede, Lübnan’da üretilmeyen hammadde ve yarı mamuller (bilgisayar, yazılım ve donanım) ithalatında gümrük vergisi sıfırlanırken, yerel üretimi olan tavuk, yoğurt, peynir, bal, sebze-meyve gibi tarımsal ürünler için %70 oranında gümrük vergisi belirlenmiştir. Hazır giyim, kozmetik ve parfüm içinse gümrük vergisi oranı %15’tir.

Bu oranların yanısıra Lübnan’da ithalat için değişik Bakanlıklar tarafından uygulanan yasaklama, kısıtlama, lisans ve müsaade şeklinde yaklaşık 30 tür tarife dışı engel bulunmaktadır. Ülkeye 5 yaşından eski arabaların, bazı kimyasalların ve zehirli atıkların ithalatı ise yasaktır.

Lübnan maliye sistemindeki başlıca iç vergi uygulamaları ve oranları şöyledir; gelir vergisi (gerçek kişiler için %4-21), kurumlar vergisi (%15), emlak vergisi (%0-14), KDV (%10). Ayrıca, çalışanlar için sosyal güvenlik pirim kesintileri (işveren payı:%21,5, çalışan payı: %2) yapılmaktadır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.