Liseli şefler Türkiye finalleri için ter döktü

Liseli şefler Türkiye finalleri için ter döktü

Orta Karadeniz Bölgesi'nin farklı şehirlerinden Samsun'a gelen lise öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen yemek yarışmasında hünerlerini sergiledi.

A+A-

Orta Karadeniz Bölgesi'nin farklı şehirlerinden Samsun'a gelen lise öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen yemek yarışmasında hünerlerini sergiledi.

 

Kendi şehirlerinin yöresel yemeklerini yapan öğrenciler heyecanlı anlar yaşadı.
Türk mutfağına dikkat çekmek ve zengin mutfağın lezzetlerini ortaya koymak amacıyla meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarında yiyecek ve içecek hizmetleri alanında öğrenim gören olan öğrenciler arası Milli Eğitim Bakanlığı, 'Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması' düzenledi. Türkiye'nin 7 bölgesinde, her bölgede bulunan 4 koordinatör ilde düzenlenen yarışmanın bir ayağı da Samsun'da yapıldı. Atakum ilçesinde bulunan Altınkum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne Amasya, Ordu, Tokat, Sinop gibi farklı şehirlerden gelen öğrenciler buradaki lisenin mutfağında yemekler yaptı. Yapılan yemekler alanında uzman jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. Yarışma sonucunda Altınkum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, Ordu Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci ve Samsun Sema Cengiz Büberci Okulu üçüncü oldu.

"Yemeklerin özünü bozmadan, en doğal haliyle yapılmasını istiyoruz"
Milli Eğitim Bakanlığı Gastronomi Festivali Türkiye Direktörü Barış Ondaş, "Pazartesi günü Eskişehir, salı günü Konya, çarşamba günü de Samsun'dayız. Cuma günü de İstanbul'da olacağız. Milli Eğitim Bakanlığı yöresel yemekler yarışması düzenliyoruz. Bakanlığa bağlı okullarda lise öğrencilerimizin anneannelerinden, babaannelerinden ve yörelerinden kalan yemekleri yapmalarını, yaptıkları yemeklerle beraber burada bize sunmalarını, en iyi yemek İstanbul'da yarışacak. Yarışmamız Türkiye'nin 7 bölgesinde, her bölgesinde dörder koordinatör il olmak üzere toplam 28 ilde yapılıyor. 28 ilin birincilerini 4 Mayıs'ta İstanbul'a götürüyoruz. İstanbul'da bir Türkiye finali yapıyoruz. En iyi yemeğimizi belirlemeye çalışıyoruz. Turizm Haftası'na getirmeye başladı. Türkiye'de 451 okul yarışıyor. Toplamda danışmanlarla birlikte 2 bin kişi yarışıyor. Çok iyi yemekler çıkıyor. Özü hiç bozulmamış yemekler çıkıyor. Aslında istediğimiz şey; yemeklerin özünü bozmadan, en doğal haliyle yapmak ama mümkün olduğu kadar modern sunumlarıyla ilerleyelim ki dünya literatüründe kendimizi yer bulabilelim" dedi.
Öğrenciler yarışmanın çok güzel geçtiğini, zaman zaman çok heyecanlandıklarını ve yöresel yemekleri yaptıklarını söylediler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.