Kolayda kadın sağlığı eğitimi

Kolayda kadın sağlığı eğitimi

Kadın Sağlığı Eğitim Projesi adı altında yürütülen çalışmalar içinde meme kanserinde farkındalığın artırılması ve

A+A-

Kadın Sağlığı Eğitim Projesi adı altında yürütülen çalışmalar içinde meme kanserinde farkındalığın artırılması ve kadınların düzenli kontrollerinin yapılmasının sağlanması amacıyla Samsun Valisi Hüseyin AKSOY’un eşi aynı zamanda proje koordinatörü olan Hülya AKSOY ‘un  da katıldığı Bafra’da 2.si düzenlenen kadın sağlığı toplantısı Bafra’ya bağlı kolay beldesinde EÜAŞ’nin  Eğitim salonunda gerçekleştirildi.
Proje koordinatörü Meliha AKSOY yaptığı açıklamada;
Ocak 2011’de başlatılan 15 – 59 yaş grubunda olan bayanları kadın sağlığı hakkında bilinçlendirmek, sağlık taraması SMEAR adlı sağlık testi uygulayarak, test sonucunda herhangi bir hastalığı olanları ilgili kurum veya kuruluşlara yönlendiriyoruz. Şuana kadar samsun’un tüm ilçelerinde yapılan bu program bafra’da 2. Kez düzenleniyor ve şuana dek  Bafra’da 4200 bayana  ulaştık. Çalışmalarımız devam ediyor.. dedi..
 Program öncesinde bi konuşma yapan Hülya AKSOY;
Biz kadınlar olarak kendimizi her zaman ihmal ediyoruz, Türk kadını olarak üzerimize düşen görevleri  sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmemiz için önce bizim sağlıklı olmamız gerekiyor. ailemize ve çevremize karşı duyarlı olmalıyız bunun içinde önce kendimize dikkat etmemiz gerekiyor. Bu yüzden kadın sağlığı konusunda bilgili  olmalıyızki hem ailemizi hemde çevremizi bilinçlendirebilelim. . dedi..

Toplantı salonunda Bafra Sağlık Grup başkanlığı eğitim hemşireleri Sevgi SESLİ, Dilek HACIVELİOĞLU,Filiz ERDOĞAN   yaptıkları konuşmada;
ilimizde kadınlar arasında en sık görülen kanser meme kanseridir.kendi kendine meme muayinesi (KKMM), Klinik meme muayinesi (KMM), 50 yaş üzerinde 2 yılda bir çekilen mamografi meme kanserinden ölümlerde %30 oranında düşüş sağlamaktadır.
Eğitimlerde meme kanserinin yanı sıra rahim ağzı kanseri anlatılmakta smear testinin önemi vurgulanmaktadır.ayrıca kadınlar fizik aktivite, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve menepoz hakkında bilgilendirilmektedir.
Bu proje kapsamında kadının olduğu her yerde kanserin kaderleri olmadığı, kanserle mücadele edilmesi gerektiği erken tanı için Aile Hekimlerine , Genel Cerrahi polikliniklerine ve özellikle Kanser Erken Teşhis Eğitim Merkezleri (KETEM)’ne başvurabileceği anlatılmaktadır.
Tüm kadınları eğitimlere katılmaya ve muayinelerini yaptırmaya, yaş grubuna göre mamografi çektirmeye davet ediyoruz. Dedi..
Programa Bafra Kaymakamı Ali KATIRCI’NIN EŞİ HACER KATIRCI, Bafa ilçe jandarma Komutanı Serdal ŞAHİN’in eşi Gamze ŞAHİN ‘de katıldı..
                                                                                                                                                (HARUN YAZICI)

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.