KIRSAL KALKINMA PROGRAMINDA SAMSUN İLK SIRALARDA

KIRSAL KALKINMA PROGRAMI'NDA SAMSUN İLK SIRALARDA

“PROJE BÜYÜKLÜĞÜ VE HİBE DESTEK MİKTARLARINA BAKILDIĞINDA, SAMSUN İLK SIRALARDA YER ALMAKTADIR”

A+A-

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, 2013 yılı Kırsal Kalkınma Programı Dokuzuncu Başvuru Dönemi ve daha önceki başvuru çağrı dönemleri hakkında yaptığı açıklamada, "Türkiye genelinde proje sayısı, proje büyüklüğü ve hibe destek miktarlarına bakıldığında, Samsun ilk sıralarda yer almaktadır" dedi.
Dokuzuncu Proje Çağrı Dönemi'nin Samsun için başarılı geçtiğini söyleyen Samsun Valisi Aksoy, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA’nın Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında uygulanacak yatırımlara ilişkin 23 Ocak 2013 tarihinde çıkılan Dokuzuncu Başvuru İlanı sonrasında, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüklerine yapılan proje başvuruları 26 Mart 2013 tarihinde sona ermiştir. Dokuzuncu Proje Çağrı Dönemi Samsun için başarılı geçmiştir. Türkiye genelinde proje sayısı, proje büyüklüğü ve hibe destek miktarlarına bakıldığında, Samsun ilk sıralarda yer almaktadır" diye konuştu. 
Dönem sonunda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Samsun İl Koordinatörlüğü'ne dokuz farklı yatırım alanında toplam 152 adet proje geldiğini söyleyen Vali Hüseyin Aksoy, "Projelerin toplam bütçe büyüklükleri 78 milyon 267 bin 886,32 TL’dir. Talep edilen hibe toplamı ise 39 milyon 375 bin 295,24 TL’dir. Projelerin tahmini sözleşme tarihleri, 1.grup 7-12 Haziran 2013, 2. grup ise 05-25 Temmuz 2013’tür. Dokuzuncu başvuru çağrı ilanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri 2 taksiti geçmeyecek şekilde planlanmıştır. Başvuru tek taksit olarak planlanmış ise; yatırım süresi ve ödeme talebi paketinin hazırlanıp kuruma sunulması toplamda 5 ayı geçmeyecektir. Başvuru iki taksit olarak planlanmış ise; birinci taksitin yatırım süresi ve ödeme talebi paketinin hazırlanıp kuruma sunulması 5 ay içerisinde olacaktır" diye konuştu.
Kırsal Kalkınma Programı’nın ilk sekiz başvuru çağrı dönemi hakkında da bilgiler veren Vali Aksoy sözlerine şöyle devam etti: “Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Samsun İl Koordinatörlüğümüze İlk sekiz başvuru çağrı döneminde 47 adet proje başvurusu yapılmış olup, toplam bütçesi 24 milyon 61 bin 707,63 TL olan 11 proje ile sözleşmeler imzalanmış ve yatırımlar başlatılmıştır. Bu 11 proje için toplam 11 milyon 396 bin 852,84 TL hibe tahsis edilmiştir. Yatırımlarını tamamlayan 4 projenin toplam 1 milyon 288 bin 300,06 TL tutarındaki ilk taksitleri aralık ayında ödenmiş olup, 1 projenin de 396 bin 420,63 TL tutarındaki ilk taksiti bu ay ödenecektir. Sekizinci çağrı döneminde alınmış olan projelerin sözleşmeleri 17 Nisan-10 Mayıs 2013 tarihleri arasında planlanmaktadır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.