KIRSAL KADININ KALKINMASI TOPLANTISI

KIRSAL KADININ KALKINMASI TOPLANTISI

AK Parti Samsun Milletvekili Tülay Bakır,

A+A-

“Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Samsun’da tarımın önemine inanan bir insan olarak bizi de bir pilot il gibi seçmesi beni de memnun etti” dedi. 
Samsun Orman İşletme Müdürlüğü’nde düzenlenen Kırsal Kadının Kalkınması konulu toplantıya katılan AK Parti Samsun Milletvekili Tülay Bakır, son 10 yıl içerisinde Orman Genel Müdürlüğü’nün ormanların varlığıyla ilgili önemli gelişmeler gösterdiğini söyledi. Milletvekili Bakır, “Mevcut olan orman yapımız, tarıma ve hayvancılığa izin verilebilinecek gibi görünüyor. Son yıllarda STK’lar ve bazı büyük işletmelerin, Orman Genel Müdürlüğü’nün büyük çabalarıyla son on yılda orman varlığımızda önemli gelişmeler oldu. Artık burada özel ormancılık yapısı da ortaya çıkmıştır. Yani ceviz ormanları, kestane ormanları ve son olarak bal ormanlarının da devreye girmesi, bu konuda ayrı bir ihtisaslaşmanın hem gereğini hem de önemini ortaya çıkarmıştır. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Samsun’da tarımın önemine inanan bir insan olarak bizi de bir pilot il gibi seçmesi beni de memnun etti” diye konuştu. 
Doğaya saygılı olunması gerektiğini söyleyen Tülay Bakır, “Doğa ne kadar saygılı olursak, onun ne dediğine dikkat edersek dünyanın geleceğini kurtarmış olacak diye düşünüyorum. Gittikçe artan dünya nüfusunu beslemesi zor görünüyor. Çünkü alan büyümüyor. Bazen eğitimsizlikten bazen de sanayinin çevreyi kirletmesi nedeniyle gerek bitki örtümüz gerekse burada yaşayan tek hücreli hayvanlardan insana kadar canlı grubunu bundan olumsuz olarak etkileniyor. Ormanlarımız bizim akciğerlerimiz bu yönde de devletimiz de ormanları kişilere ait bir mülkiyet olarak ta kabul etmemiş. Bence de iyi yapmış. Çünkü o ülkenin ve çevrenin ortak özelliğidir. Kişilerin özel malları gibi değil, toplumun ortak kullanımına sunmuş. Burada çok iyi bir denge var. Orman içerisinde yaşayan ya da yakın alanlarında ki insan topluluklarını da mağdur etmemiş. Onların geçimlerini kendilerine yakın olan bu güzel bitki örtüsünden alması için gerekli yardımları yapmıştır” şeklinde konuştu.
Düzenlenen toplantıya ayrıca Samsun Orman İşletme Müdürü Vekili Celal Kanbur, Samsun Orman İşletme Müdürü Yardımcısı Dursun Tel, Bafra Orman İşletme Müdür Yardımcısı Burçin Irmak, Arıcılık Birlik Başkanı Rasim Kaplan, Tarımsal Araştırma Müdürlüğü’nden Dr. Kibar Ak ve İdris Macit, OMÜ Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Aysun Peşken, Prof Dr. Ahmet Güler ve Prof Dr. Kudret Kevseroğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.