Kırmızı Et Üreticileri Birliği

Kırmızı Et Üreticileri Birliği

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Basın açıklaması

A+A-

19 Mart 2013 tarihinde et ürünü fiyatlarının yükseleceğine dair Etbir isimli derneğin Başkanı Mustafa Balıkçı açıklamada bulunmuştur. Açıklamada '' Kırmızı ve Beyaz et ürünlerinin sınıflandırılması ile birlikte daha önce karışım olarak satılan salam,sosis gibi kırmızı et ürünlerinde yüzde 10 ila yüzde 20 arasında bir diyat artışı gözlemlediği'' söylenmiştir. Etbir kızmızı et sanati,ticareti ve işletmeciliğini yapan veya et restorantları işleten kişi veya kuruluşların bir araya geldiği dernektir. Merkezi istanbul'da olup ülkemizin diğer illerinde alt kuruluşu veya şubesi bulunmaktadir.

Bu açıklama şahsi çıkar ve menfaatlerini düşünen Et sanayicilerini, sucuk ve et kombina işletme firmalarının, basında suni gündem yaratarak,ithalatın önünü açmak için yapılan,açıklamadır.

Üllemizde sanayicinin işleyebileceği yeteri kadar üretim yapılmamaktadır. Bu tür açıklama yapan sanayicilerin bizleri kırmızı ettede dışa bağımlı hale getirmek istemelerinin altında kesinlikle art niyet aranmalıdır.

Merkez birliğimiz bu açıklamaya Bakanlık, basın ve siyasi kanallarla tepki göstermiştir. Dernek başkanı açıklamasının üretici bu kadar zor durumda iken ithalata zemin hazırlamak, bakanlığı kamuoyunda güç durumda bırakarak ithalatı açtırmak için yapıldığı aşikardır.

Bu tür şirketlerin yanlış açıklamalarına Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak her zaman karşısında duracağız. Dün olduğu gibi bundan sonrada üreticilerimizin yanında olacağız. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.