Kılıç;"Artık Nebiyandan su taşıma günleri geride kaldı"

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç;‘’Böylesi büyük bir projeyi Bafra’mıza ve hemşerilerimize kazandırmanın haklı sevincini yaşıyoruz’’

A+A-

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç;‘’Böylesi büyük bir projeyi Bafra’mıza ve hemşerilerimize kazandırmanın haklı sevincini yaşıyoruz’’

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından son 4,5 yılda Bafra ilçesinde yapılan yol, su ve altyapı yatırımları düzenlenen törenle hizmete alındı. 
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin dört bir yanında önemli çalışmalar hayata geçirilirken Bafra ilçesinde de son 4,5 yılda dev bütçeli su, yol ve altyapı projeleri gerçekleştirildi.  Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Bafra İlçesine 19 Mayıs Barajı’ndan Su Temin Projesi, Yol, Su ve Altyapı Yatırımları Hizmete Alma Töreni’ düzenlendi.
Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç konuşmasında,’’Bugün gerçekten bizim için, Bafra ve Bölgesi için  çok ama çok önemli bir gün. Zaman zaman hafta sonları Nebiyan’ın eteklerine çıkıp oradan bidonlarımıza doldurup getirip ‘Nebiyan suyunu içiyoruz’ dediğimiz suyu aslında şu anda çok teknik ve profesyonel bir arıtmadan geçirerek bugün çeşmelerimize getrdik. İsale hatları yapıldı, baraj yapıldı buraya kadar su geldi. Su borularının, hatların tamamı değişiyor. Yağmur suyu ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapıldı. Yağmur suyu birikintilerinin oluşmasıyla ilgili sorun çözüldü. Bütün çalışmalar Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımızın iradesiyle yapılıyor. Bu konuda sayın başkanımıza çok çok teşekkür ediyorum. Bafra gerçekten Büyükşehir’den çok ciddi bir yatırım aldı.
19 Mayıs Dağ Barajı’ndan temin edilen Nebiyan suyu arıtılarak 26 Kasım 2023 Pazar gününden itibaren altyapı çalışmaları tamamlanan içme suyu hatlarından mahallelere verilmeye başlandı. Vatandaşlar dört gözle beklediği kaliteli, temiz ve sağlıklı içme suyuna kavuştu. 
 
Bafra’nın 50 yıllık sorununun çözümle sonuçlanması hakkında duygu ve düşüncelerimi sizlere aktarmak istiyorum.Hemşehrilerimizin memba kalitesinde içme suyu önemli bir beklentisiydi, özlemiydi. Bu özlem sona erdi. Uzun zamandır çeşmelerimizden kaliteli, temiz, sağlıklı ve doğal Nebiyan suyunu içebilmek için beklediğimiz o günler geldi. Pazar günü itibariyle 19 Mayıs Dağ Barajı’nda biriken su, arıtmadan geçerek evlerimize kadar ulaştı. Kolay olmadı. Bafra’mızın altyapısındaki yaklaşık 115 km içme suyu hattının da değişmesi gerekiyordu. Daha önce değişen yerler vardı. Bu hatların büyük bir çoğunluğu da yeni değişti. İçme suyunun evlerimize ulaşabilmesi için önce barajda su birikti sonra büyük bir arıtma tesisi yapıldı. Burada arıtılan su pazar günü Bafra’mıza ulaşarak evlerimize girdi. Bu önemli gelişme sayesinde hemşerilerimiz yeni hatlardan geçerek gelen arıtılmış suyu içmeye başladı.
Artık araçlarımızın bagajlarında bidonlarla su taşımak, arıtma kullanmak veya dışarıdan su satın almaya ihtiyaç duymayacağız. Bafra ilçemizde Nebiyan suyu yeni verilmeye başladığı için vatandaşlarımız belki bir iki gün boruların temizlenmesinden dolayı farkı hissedemeyebilirler. İnşallah birkaç gün içinde sular aktıkça o kaliteli, leziz, Nebiyan’ın temiz, berrak suyunu çeşmelerimizden içmeye başlayacağız. Artık bidonlarla su taşıma, hazır su satın alma ya da arıtmaya inşallah ihtiyaç duymayacağız.
Gerek içme suyu, gerek yağmur suyu ve gerekse de kanalizasyon çalışmalarında yollarımız bozuldu ama yollarımızı bir bir onarmaya çalışıyoruz. Bina bağlantılarımız tamamlanıyor. Bafra’mız uzun zamandır beklediği, hemşehrilerimizin ‘Çeşmelerimizden acaba arıtılmış su içebilecek miyiz?’ dediği Nebiyan suyuna kavuştu.  Bafra’mızın 50 yıllık sorunu çözüme kavuştu. Böylesi büyük bir projeyi Bafra’mıza ve hemşerilerimize kazandırmanın haklı sevincini yaşıyoruz.
 
Böylesi önemli bir projenin Bafra’mıza kazandırılması noktasında bizlere destek olan, gayretle çalışan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir’e, SASKİ Genel Müdürümüz Bahattin Yanık’a çok teşekkür ediyorum. Gerçekten ilçemizde çok özverili bir çalışma gerçekleştirildi. Tabi bu çalışmalar yapılırken bizler de Bafra Belediyesi olarak gerçekleştirilen altyapı çalışmalarında gerek Büyükşehir Belediyemize gerekse de SASKİ’ye her türlü desteği verdik. Altyapı çalışmaları sonucunda bozulan yollarımızın tamirini ve bakımını üstlendik. Bu noktadaki çalışmalarımız da ekiplerimiz tarafından gayretle sürdürülüyor.’’diyerek sözlerini tamamladı.

Bafra Kent Meydanı’nda düzenlenen törene Samsun Valisi Orhan Tavlı, Eski Ticaret Bakanı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, AK Parti Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı, AK Parti Samsun Milletvekili Ersan Aksu, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bafra İlçe Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mahmut Aydın, AK Parti Samsun İl Başkanı Mehmet Köse, Samsun Büyükşehir Belediyesi bürokratları, SASKİ Genel Müdürü Bahattin Yanık ve SASKİ Daire Başkanları, SASKİ Personeli, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum