KEPÇE İLE ALIYORLAR

KEPÇE İLE ALIYORLAR

Verirken çay kaşığı, geri alırken de karavana kepçesi ile… Bunun Adına da “ADALET” deniyor…

A+A-

 

“Kişi Başına Artan Milli Gelirden Payımıza düşeni kimler Yiyorsa Hakkımızı Onlara Helal Etmiyoruz…”

 

DESK-Demokratik Sendikalar Konfederasyonuna bağlı Demokratik Ofis Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, "yapılan son zamlarla bütçedeki açığı kapatalım derken asgari ücretlinin, memurun ve emeklinin cebindeki delik gittikçe büyümüş ve yama tutmaz hale gelmiştir"

Hükümetin bütçe açığını kapatmak için Akaryakıta, doğalgaza, elektriğe ve harçlara zam yapmasını eleştiren DESK-Demokratik Sendikalar Konfederasyonuna bağlı Demokratik Ofis Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, lüks mallara yapılan zamlara bir şey demediklerinin altını çizerek, “Özellikle temel ihtiyaçlara yönelik yapılan zamlar vatandaşın belini büküyor. Bütçedeki açığı kapatalım derken asgari ücretlinin, memurun ve emeklinin cebindeki delik gittikçe büyümüş ve yama tutmaz hale gelmiştir. Asgari ücretle çalışan bir vatandaşın, emeklinin ve memurun ailesini geçindirmesi bu şartlar ve enflasyonla mümkün değildir” dedi. Demokratik Ofis Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, zamlarla ilgili açıklamasında bütçe açığının memurun, emeklinin ve vatandaşın cebinden çıkartılmaya çalışılmasının doğru olmadığını belirtti. Asgari ücretlinin, Emeklinin, Memurun ve vatandaşın yapılan zamlarla belinin kırıldığını ve yürüyemez hale geldiğini kaydeden Fevzi Gül, memura çay kaşığı ile verilen zammın karavana kepçesiyle geri alındığını söyledi. Memurun aldığı maaşın zamlar karşısında eridiğini dile getiren Fevzi Gül, şunları ifade etti; Gül,"Yoksulluk sınırının ortalama 3 bin lira olduğu ülkemizde asgari ücretli, emekli ve memur aldığı ücretlerle bu ülkenin şartlarında yaşabilmek için yoksullukla çırpınırken son yapılan zamlar adeta orta direğin yaşama hakkını elinden almıştır. Sayın Başbakan “% 4 ten fazla memura verilecek tek kuruşumuz yok kasada” derken bugün sadece doğalgaza % 15 zam yapılmasını “önemli bir artış değildir” diyerek değerlendirmektedir. Hükümet yetkililerinin ekonomik düzelme ve kişi başına düşen milli gelirin arttığı yönünde açıklamalar yaptığı dönemde, bu zamlar neyin nesidir diye sormazlar mı?” Hani kişi başına düşen milli gelir artmıştı? Hani nerde? Bu artan milli geliri, bize de verdiler de biz mi almadık? Ya da Kamu çalışanları olarak ayrı bir gezegende mi yaşıyoruz da bundan haberimiz yok. Valla açıkça ifade etmek gerekirse; bizim adımıza milli gelir artıyor da ve bunu da bizim adımıza bir başkası yiyorsa biz kamu çalışanları olarak onlara hakkımızı helal etmiyoruz” dedi.

Demokratik Ofis Sen Samsun İl Başkanı Fevzi Gül, yetkili sendikaları eleştirerek, beceriksiz ve basiretsiz sendikaların yüzünden memurun bugün bu durumlara düşürüldüğünü, belirterek son olarak şunları söyledi; Gül, “Maalesef üzülerek ifade ediyoruz ki; biz kamu çalışanlarını ve emekliyi bu duruma düşürenler yetkili sendikalardır. Yetkilerini kullanamayan ve asli görevini unutan beceriksiz ve basiretsiz sendikalar memurun hakkını arayacakları yerde, bugün adeta hükümetin sözcülüğüne soyunmuş ve biz emeği ile geçinenlerin hakkını aramak yerine, hükümetin icraatlarını anlatmak üzere yazılı ve görsel basında boy göstermektedirler. Yaptıkları bu tutum ve davranışla Türkiye de sendikacılığı bitirme noktasına kadar getirmişlerdir. Ama şunu unutmasınlar ki bir gün bulundukları makam ve mevkiler ellerinden gittiğinde sendika asıl onlara lazım olacaktır, bu dediklerimizi de bir kenara not alsınlar. Bugün bu zamlar yapılıyorsa bunun sorumlusu sadece hükümet değildir. Bugün bu haksızlığa sessiz kalan sivil toplum kuruluşları ve beceriksiz ve basiretsiz sendikalardır. Kamu çalışanlarının maaşları yerinde sayarken, elektrik, doğalgaz ve akaryakıta(benzin, mazot, gaz) yapılan zammın takdirini de yine emeğinden başka geçinecek geliri olmayan ve her şeyin fiyatı artarken geliri yerinde sayan kamu çalışanları arkadaşlarımın takdirine bırakıyorum. Buradan tüm kamu çalışanlarına sesleniyoruz; üyesi olduğunuz sendikadan artık hesap sorma vakti gelmedi mi?” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.