Kaşıkçı İyigün Camiinde hutbeler çıkışta dağıtılıyor.

Kaşıkçı İyigün Camiinde hutbeler çıkışta dağıtılıyor.

Bafra ilçesi Kaşıkçı iyigün camiinde Cuma namazında okunan hutbe çıkışta cami cemaatine dağıtılıyor

A+A-

Sadece bununlada sınırlı kalmaya Camii imamı Niyazi gevrek yıllık planlarını ve gerçekleştirmek istedikleri projeleride tek tek cemaat ile paylaşıyor.

Samsun’un Bafra ilçesi Kaşıkçı iyigün camiinde Cuma namazında okunan hutbe çıkışta cami cemaatine dağıtılıyor.Cuma namazı çıkışı dağıtılan hutbeden çok memnun olan cami cemaati hutbeyi dinlemeye gelemeyen yada o sırada kafası yoğun olduğu için dinlediğinden birşey anlamayanlar çıkışta aldıkları fotokopilerle en azından o gün ne dinlediklerini ve ne anlam ifade ettiğini bilmiş oluyorlar.

Her hafta Cuma vaazini kendisinin yaptıgı bu hafta ki sohbette konuşan imam hatip Niyazi GEVREK 2011 yılı içinde yaptıkları calışmaları anlattı. Her Sabah tefsir derslerinine, hergün  öğle namazından önce yapilan hadis derslerini,  akşam yatsi namazi arasında yapilan Kur'an saati programlarını takip edip  katılan cami cemaatine teşekkür etti. Cami cemaati cok memnun olduklarını beş vakit namazın arkasından devamlı Kur'an okunduğu icin çok memnun olduklarını dile getirdiler.

Özellikle kandil gecelerinde yapilan faaliyetler ve kutlu dogum haftasında ilk defa acilan kutsal emanetler resim sergisinin cok buyuk ilgi gördüğünü 2012 de ise farklı kutlamalar yapılacağını söyledi.

Sadece hutbe dağıtmakla kalmayan İmam Niyazi Gevrek, diyanet dergisinin halkın yerleşiminde okunmasını sağlamak için başta Diyanet dergisi olmak üzere çeşitli dergilere abone olmalarını teşvik ediyor. Daha önceki yıllarda da diyanet dergisine birçok kişiyi abone yaptığını anlattı.

Daha sonra   yıl içerisinde yapacak oldukları programları gezileri ve planları da cami cemaatiyle paylaşarak bilgilendiriyor.Her hafta bir ev sohbeti düzenlediklerini ve ayda bir defa cemaatle birlikte ildışı seyahati yapmayı hatta Nisan 2012 de Çanakkale'ye gezi planladıklarını ifade eden Gevrek: “Çevrede bulunan esnafımız öğretmenimiz işçimiz memurumuz kim olursa olsun bazen kafaları başka şeylerle meşgul olabiliyor ve ne söylendiğini anlayamayabiliyorlar bizde her hafta namaz çıkışında hutbemizi dağıtarak sadece 1 saatlik değil hafta boyunca zihinlere anlattığımız şeyin kazınmasını amaçladık.Her hafta mahallemizde bir eve giderek sohbetler yapıyoruz.Bu tür organizasyonlarla İmamların sadece namaz saatlerinde değil tüm gün mesai yaptıklarını göstermek istiyoruz. Toplumda şöyle bir görüş söz konusu imamlar namazdan namaza mesai yapar sonra arasanda bulamazsın. Biz bu tabuları yıkmak  ve cemaatimize Allah’ı dinimizi anlatmak için var gücümüzle çalışacağız. Bugüne kadar yapmış olduğumuz organizasyonlarla camimizin için gitgide dolmaya başladı ve insanlarımız daha çok öğrenmeye heveslendiler. Yeni yılda da cemaatimizle çok farklı organizasyonlar yapmak ve insanlara dinimizin tüm güzelliklerini farklı yönlerini göstermek istiyoruz” dedi.

(HARUN YAZICI)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.