KARDEŞLİK BULUŞMASI

KARDEŞLİK BULUŞMASI

Kara Kıta diye anılan Afrika kıtasındaki Ülkelerin bazı şehirleri ile Türkiye’deki birçok İl ve İlçe kardeş şehir yapıldı.

A+A-

Kara Kıta diye anılan Afrika kıtasındaki Ülkelerin bazı şehirleri ile Türkiye’deki birçok İl ve  İlçe kardeş şehir yapıldı. Kardeş şehir temsilcileri 21-23 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul’da II. Afrika Kıtası Müslüman Ülke ve Toplulukları Dini Liderler Zirvesinde bir araya geldiler. Batı Afrika ülkesi Gambiya – Banjul şehri ile kardeş  şehir olan Bafra’yı temsilen  zirveye  Bafra Müftüsü Burhan KELEŞ katıldı.

           Müftü Burhan KELEŞ:“Kara Kıta diye anılan Afrika Kıtası’nda yaşayan Müslümanlar ile asırlar ötesine uzanan dini tarihi ve kültürel bağlarımız vardır. Uzun bir tarihi süreç geçmesine rağmen inanç, ibadet ve kültürden beslenen bu bağlar hala canlılığını muhafaza etmektedir.Zira maneviyattan beslenen gönül bağlarını,tarihin eskitemediği bir gerçektir.

           Bafra Müftüsü Burhan KELEŞ: “Aziz milletimiz  her zaman,yardıma ihtiyacı olanların yanında,susayana bir bardak su,açıkana bir lokma ekmek,üşüyene libas,evsize bir çadır,ağlayanın göz yaşını silen bir el olmuş,daima mazlumun yanında yer alarak,adaletin,merhametin,yardımlaşmanın ve paylaşmanın ,insanı bir değer olduğunu hep göstermiştir.Milletimizin bu asil insani ve İslami değerlerine tercüman olan Diyanet İşleri Başkanlığımız ,mekan olarak uzaklarda olsada göğsümüzün sol tarafında ,acılarını hissettiğimiz,Afrikali kardeşlerimizin içende bulunduğu sıkıntıları bir nebzede olsa giderme amacıyla,yardım kampanyaları başlatmış halkımızda  büyük ilgi göstermiştir.Afrika kıtasına ekonomik yardımların yanında kültürel bağlarımızı güçlendirme,Türkiyenin kurumsal olarak   tanıtımı amacıyla,  Afrikalı Dini liderler zirvesinin birincisi 2006 yılında yapılmıştır. İstanbul’da Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde 21-23 Kasım 2011 tarihleri arasında da II. Afrika Kıtası Müslüman Ülke ve Toplulukları Dini Liderler Zirvesi gerçekleştirilmiştir.  Bu zirvede, Ülkelirini temsilen gelen dini liderler ülkelerindeki, eğitim ,sağlık ,farklı inançlardan meydana gelen çatışmalar vb konular ile bu sorunlarını çözmede Türkiye’den beklentilerini dile getirmişlerdir.Ülkemizin din hizmetleri ve eğitimi alanındaki kurumsal vizyonunu ve tecrübeleri, tarihi ve kültürel zenginliklerinin tanıtımına yönelik programlar yapılmıştır. Katılımcı misafirlerimizle, Türkiye’de başkanlığımız himayesinde eğitim gören Afrikalı  öğrencilerle buluşturulmuştur.

 Zirve proğramları  süresince Gambiya’dan gelen “Meclisül ala Lişuunil İslami’ye” cemiyetinin başkan yardımcısı Şerif  Malik BADJAN ile sürekli bir arada olduk. Beraberliğimiz suresince  Gambiya  ülkesinin dini hayatını ve din hizmetlerini tanımaya,ülkemizinde  din hizmetini tanıtmaya çalıştım. Şerif Malik BADJAN; Gambiya’nın  Batı Afrika’da yüzde seksenden fazlasının müslüman, geri kalanının Hıristiyan bir  ülke olduğunu, Hıristiyan Katolik okullarının eğitim imkanları bakımından daha iyi seviyede olmasından dolayı, tercih edildiğini, Müslüman okullarının eğitim araç ve gereçleri bakımdan yetersiz olduğunu söyledi. Ülkede büyük camilerin görevlilerinin maaşını devletin ödediğini,mahalle mescitlerinin görevlilerinin maaşının ise mahalli olarak karşılandığını sözlerine ekledi ,ayrıca bizden  eğitim araç ve gereçleri ile İslami yayın yapacak bir radyo kurulmasını  talep etti.

Müftü Burhan KELEŞ: Bafra Müftülüğü  olarak , sivil toplum örgütleri,esnaflarımız ve hayırsever vatandaşlarımızla işbirliği yaparak,imkanlarımızda göz önünde bulundurmak süretiyle ,çalışmalarımızı ,kısa ,orta ve uzun vadeli olarak planlıyoruz.Öncelikle Bafra  Kaymakamı Sayın Ali KATIRCI nın himayelerinde ,hayırseverlirinde  yer aldığı  bir yardım komitesi oluşturularak,karşılıklı ziyaretlerle ,yapılan yardımların amacına uygun olarak kullanılması  takip edilecektir.

           Müftü Burhan KELEŞ,Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı her yardım kampanyasında Bafra İlçesinin  Samsun genelinde  ön sıra da yer aldığını,bu kardeşlik projesinde de yine ön sıralarda yer alacağını,Bafraya yakışır yardımda bulunacağını,Bafralı kardeşlerimizin   adının Afrikalarda duyurulacağını ümit ediyor,Mevla’mız dan  bu kardeşlik buluşması çalışmamızda başarılar diliyorum diyerek sözlerini tamamladı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.