Karadeniz Bölgesi Kuraklık ve Ani Yağışlarla Karşı Karşıya

Karadeniz Bölgesi Kuraklık ve Ani Yağışlarla Karşı Karşıya

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Karadeniz Bölgesi'ni etkileyen kuraklık ve ani yağışlar konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Karadeniz Bölgesi'ni etkileyen kuraklık ve ani yağışlar konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Demir, "Kuraklık sadece yağışın olmaması değil, yağışın düzensiz düşmesi de bir kuraklık sonucudur. Özellikle temmuz, ağustos ve eylül ayları çok kritik. Bu aylarda ani yağışlar sel şeklinde etkilerini gösterebilir" dedi.

Kuraklık ve El-Nino Etkisi

Geçen yaz aylarından başlayan El-Nino'nun tüm dünyayı etkilediğini hatırlatan Prof. Dr. Demir, "Geçtiğimiz bir yıl içerisinde El-Nino'nun etkisini daha net gördük. Son aylarda El-Nino etkisinin azaldığını söylüyorlar ama son beş aylık kuraklık ve yağış haritalarına bakıldığında ülkemizin pek çok yerinde kuraklığı yaşadığımızı görüyoruz. Bu süreç, Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere ciddi anlamda etkili olmaya devam ediyor" diye konuştu.

Yeraltı Suları ve Gelecek Aylar

Demir, kış ve ilkbaharda yağış olmamasının yeraltı sularını olumsuz etkilediğini belirterek, "Önümüzdeki süreçte hem sıcaklık hem de kuraklık etkisi gerek insan yaşamını gerekse de tarım üretimini doğrudan etkileyecek. Veriler gösteriyor ki bu süreç biraz daha devam edecek. Bu nedenle hem tarımsal faaliyetlerde hem de sulama faaliyetlerinde ciddi tedbirler almamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Kritik Aylar: Temmuz, Ağustos ve Eylül

Kurban Bayramı süresince de yağış alma ihtimalinin düşük olduğunu belirten Prof. Dr. Demir, "Kuraklık sadece yağışın olmaması değil, yağışın düzensiz düşmesi de kuraklığın bir etkisidir. Bunun etkilerini Ankara'daki sel felaketiyle gördük. Özellikle temmuz, ağustos ve eylül ayları çok kritik. Bu aylarda ani yağışlar sel şeklinde etkilerini gösterebilir" dedi.

Su Kaynakları Yönetimi ve Tasarruf

Prof. Dr. Demir, su kaynaklarının doğru planlanması ve kullanılması gerektiğini vurguladı. "Yaz aylarının tarımı ve yaşam konforumuzu iyileştirecek şekilde devam etmesini umuyoruz. Su kaynakları konusunda sıkıntı yaşama ihtimalimiz artıyor. Su kıtlığı problemlerini minimuma indirmek için bugünden tedbirler almalıyız. Elimizdeki suyu doğru ve tasarruflu kullanmalıyız ki ağustos ve eylül aylarına en az zararla ulaşalım" ifadelerini kullandı.

Demir, herkesi suyu planlı ve dikkatli kullanmaya davet ederek, su tasarrufunun önemine dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.