Kapıcılık Yaparak Bağ-Kur Primi Ödemek İstemiyorum

Kapıcılık Yaparak Bağ-Kur Primi Ödemek İstemiyorum

Serbest Tarım Danışmanları artık Bağ-kur ve Vergi borçlarını ödemek için kapıcılık yapmak zorunda kalmışlardır.

A+A-

Serbest Tarım Danışmanları artık Bağ-kur ve Vergi borçlarını ödemek için kapıcılık yapmak zorunda kalmışlardır.

Tarım Bakanlığının Tarımsal Yayım ve Danışmanlık hizmetleri kapsamında, Odalar, Birlikler ve Serbest olarak çalışan Tarım Danışmanlarına vermiş olduğu destek miktarı Asgari ücretin çok altında kalmıştır. Sadece Çiftçi aidatları ile ayakta durmaya çalışan Odalar ve Birlikler bu ücretleri kendi bünyesinden ödemek zorunda bırakılmışlardır. Bunun sonucunda birçok oda ve birlik tarım danışmanlarını işten çıkarmış ve birçok Tarım danışmanı işsiz kalmıştır.

Tarımsal Yayın ve Danışmanlık hizmeti kapsamında görev yapan serbest tarım danışmanları ise daha büyük mağduriyetler yaşamaktadırlar. Asgari ücretin yarısına denk gelen bir destekleme miktarı 6000 TL ve bu miktardan Bağ-kur ve Vergiler düşüldüğünde 2500 TL gibi bir ücrete yaşamak zorunda kalmışlardır. Ailelerini geçindirmek ve hayatlarını idame etmek zorunda olan Serbest Tarım Danışmanları Bağ-kur ve vergi borçlarını ödemek için kapıcılık, servis şoförlüğü, tarım işçiliği, inşaat işçiliği gibi ek işler yapmak durumunda kalmışlardır.

İçinde bulunduğumuz 21 yüzyılda asgari ücretinde çok altında yaşam mücadelesi veren Serbest Tarım Danışmanlarının artık dayanacak gücü kalmamıştır. Yüksek Ziraat Mühendisi, Ziraat mühendisi ve Tekniker olarak Serbest Tarım Danışmanlığı yapan bu insanlar, artık bu durumdan utanır hale gelmişlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendiye seslerini duyurmak isteyen bu insanların tek isteği Bakanlık bünyesine alınarak Türk tarımına ve Türk çiftçisine faydalı olmak ve insanca yaşamak.

BEN BUNDAN UTANDIM SİZİN VICDANINIZ SIZLAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.