Kadir Gecesi Eller Semaya Açıldı.

Kadir Gecesi Eller Semaya Açıldı.

Kur’an-ı Kerim’in indirildiği ve ‘bin aydan daha hayırlı’ olarak nitelendirilen Kadir Gecesi, Ramazan ayında okunan binlerce hatmin duası ile idrak edildi.

A+A-

 

Kadir Gecesi, İslam âleminde büyük bir coşku ve sevinçle karşılandı. Alaçam İlçe Müftülüğü, Merkez Şadibey Camiinde Kadir Gecesi ve kandil programı düzenledi. Şadibey Camii’nde düzenlenen kandil programı Akşam Namazından sonra başladı, Yatsı Namazının okunmasıyla son buldu. 
Kadir Gecesinde eller semaya açıldı. Okunan ilahilerde cemaatten duygulanıp gözyaşı dökenlerde oldu. Baba ve Anneleriyle camiye gelen Minik Ellerde dualarını ettiler. Camilere koşan müminler, dualarla gecenin manevi feyzinden istifade etti. Kadın-erkek, yaşlı-genç-çocuk demeden yediden yetmişe camilere koşan inananlar, yapılan dualara eşlik ederek gecenin manevi feyzinden istifade etti. Kuran’ın indirilmeye başlandığı bu gecede, Müslümanlar bol bol dua etti.

Alaçam İlçe Müftüsü Ali TOPRAK ise Kadir Gecesi hakkında merkezi sistemden Tüm Alaçam ve Köylerine vaaz verdi. TOPRAK, konuşmasında  ‘Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi İslam’da en kutsal ve faziletli gecedir. Kadir gecesi, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Kur’an-ı Kerim de bu gecenin faziletini belirten müstakil bir sure vardır. Bu surede yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır ‘Doğrusu biz Kur’an’ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir’ Kadir gecesinin hangi gün olduğu konusunda birçok görüş ileri sürülmüştür. Ancak ümmetin büyük âlimlerinin çoğunluğunun görüsü, Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi olduğu şeklindedir. O gece öyle bir gecedir ki Kur’an ayetleri Hz. Muhammed (s.a.v)'in kalbine inmeye başladığı  gecedir. Allah Teâlâ ibâdetlere verdiği ecir, sevap ve ödülleri arttırdığı, af isteyenleri bağışladığı, duâları kabûl ettiği, manevîyatımızı oluşturan unsurları takviye ettiği, dünyamızı ve hânemizi nûr, bereket ve rahmetle doldurduğu günler ve geceler tahsis ederek kullarına lutûflarda bulunmaktadır. Böyle gecelerden biri de Ramazan ayı içinde idrak edilen Kadir Gecesi’dir. Bütün Ramazan geceleri ibâdet şuuru içinde geçirilsin, ihyâ edilsin diye bu gecenin hangisi olduğu kesin olarak belirtilmemiştir; son on gün içinde ve yirmi yedinci gecede olması ihtimâli daha fazladır. İbadetlerimizde ve ahlaki yaşantımızda istikrar ve istikametin önemli bir husus olduğunu bilmeli, her ayı Ramazan ve her gün ve geceyi Kadir Gecesi gibi yaşamaya gayret etmeli, dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretin yerine sevgiyi, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hakim kılmalı, yetimlerin, kimsesizlerin, fakir ve muhtaçların yüzünü güldürmeli, onlara yardım elimizi uzatmalıyız. Bu gece insanlık için kurtuluş reçetesi olan Kur’an’ın indirilmeye başlandığı, esenliğin bütün dünyayı kuşattığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir kutlu gece olduğunu ifade etti. Kadir Gecesi’ni diğer bütün zaman dilimlerinden üstün kılan özelliğin, bütün insanlık için hidayet rehberi olan yüce kitabımız Kur’an’ı Kerim’in bu gecede indirilmeye başlanmış olmasıdır. ’dedi.

Kılınan teravih namazının ardından tesbih namazı kılınarak kadir gecesi idrak edildi. Teravih çıkışında ise dışarıda ALAÇAM BELEDİYESİ tarafından yaptırılan KANDİL SİMİDİ dağıtıldı.

Haber:alacam55.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.