KADINLAR “MOR FORMA” KAMPANYASI İLE GÜÇLENİYOR

KADINLAR “MOR FORMA” KAMPANYASI İLE GÜÇLENİYOR

Yılport Samsunspor’un Garip ve Zeycan YILDIRIM Vakfı iş birliğiyle yürüttüğü Mor Forma Kampanyası, birinci yılını geride bıraktı. Kampanya kapsamında kadınların ekonomik olarak güçlenmesine de destek verilecek.

A+A-

Yılport Samsunspor’un Garip ve Zeycan YILDIRIM Vakfı iş birliğiyle yürüttüğü Mor Forma Kampanyası, birinci yılını geride bıraktı. Kampanya kapsamında kadınların ekonomik olarak güçlenmesine de destek verilecek. YILDIRIM Vakfı, kadınlar için ücretsiz Öz Savunma Programı’nı genişleterek, kadınların zihinsel ve fiziksel olarak güçlenmesine katkı sağlamaya devam edecek.

Eğitime, toplumsal cinsiyet eşitliğine ve gençliğin gelişimine odaklanarak toplumda fark yaratacak ve bireylerin yaşam standartlarını yükseltecek faaliyetler yürüten Garip ve Zeycan YILDIRIM Vakfı, Yılport Samsunspor ile birlikte 25 Kasım 2021 tarihinde Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde başlattığı Mor Forma Kampanyası’nı büyütüyor.

Garip ve Zeycan YILDIRIM Vakfı Direktörü Zeycan Yıldırım’ın öncülük ettiği ve tasarımını bizzat gerçekleştirdiği, Yılport Samsunspor Futbol Kulübü tarafından yürütülen “Dünyanın En Ağır Forması - Mor Forma” kampanyası kapsamında, forma satışının %10’u ile oluşturulan fon, kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi çalışmaları için kullanılacak. Üzerinde 15 farklı dilde “kadına şiddete hayır” yazılı mor formaların satışı 2022-2023 futbol sezonunda da devam ediyor.

450 Kadına Ücretsiz Öz Savunma Dersi Verildi

Kadına karşı şiddetle mücadele kapsamında, kadınların zihinsel ve fiziksel olarak güçlendirilmesi yaklaşımını benimseyen YILDIRIM Vakfı, bugüne kadar İstanbul, Samsun ve Kocaeli’nde toplam 450 kadın için ücretsiz öz savunma dersleri düzenledi. Şiddete şiddetle karşılık vermek yerine kadınları güçlendirmeyi hedefleyen Öz Savunma Programı, kadınların sokakta beklenmedik bir anda şiddete maruz kalmaları durumunda kendilerini kurtarabilecekleri 10 saniyelik bir zaman yaratabilme stratejisi olarak tanımlanıyor.

Öz savunma derslerinde, kadınların bu konuda farkındalık kazanması ve temel öz savunma becerilerini edinmesi hedefleniyor. Kadınlar hem zihinsel hem fiziksel olarak güçlenmenin nasıl mümkün olduğunu öğrenirken, saldırı anında kendilerini fiziksel olarak koruyacak savunma taktiklerini de öğreniyor. Türkiye genelinde farklı yaş ve sosyoekonomik gruplardan kadınlar, ücretsiz olarak derslere katılabiliyor.

YILDIRIM Vakfı’nın odaklandığı en önemli çalışma alanlarından birinin kadına yönelik şiddetin önlenmesi olduğunu vurgulayan Vakıf Direktörü Zeycan Yıldırım, Kadın Öz Savunma Programı ile kadına yönelik şiddetle mücadelede “öz savunmanın güçlendirilmesi” yaklaşımını yaygınlaştırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Zeycan Yıldırım, şunları söyledi: “Türkiye’de kadınların yüzde 38’i hayatlarında en az bir kez fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalıyor. Dünya Sağlık örgütüne göre bu oran Avrupa’da yüzde 25, Dünya genelinde ise yüzde 30. Toplumsal bir salgına dönüşen kadına yönelik şiddete sürdürülebilir bir çözüm üretebilmek için kadınların tehlike anında kendilerini koruyacak bilgi ve becerileri kazanması çok önemli. Bu amaçla çalışmalar yapan Vakfımız,1 yılda 450 kadına ücretsiz öz savunma eğitimi verdi. Elbette öz savunma kısa vadeli bir çözüm. Uzun vadeli çözümün kadınların ekonomik açıdan güçlenmesi ve toplumsal bir dönüşümün sağlanması olduğuna inanıyoruz.

Yılport Samsunspor ile başlattığımız Mor Forma kampanyamızın ulusal ve uluslararası platformlarda daha fazla görünür hale gelerek bu farkındalığa destek olmasını istiyoruz. Arjantin Milli Takımı’nın kadın haklarına ve cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek için mor forma ile sahaya çıkması da uluslararası farkındalığa güzel bir örnek oldu. Belki tamamen tesadüf, belki ilham aldılar, benim için önemli olan mor forma ile kadın sorunlarına dikkat çekilmesi oldu. Biz de, Mor Forma satışından elde edilen gelirin %10’unu kadınların ekonomik açıdan güçlendirilmesi amacıyla yapacağımız projelere aktaracağız.”

Samsunspor Kulübü Derneği Yöneticisi Arzu Uslu da yaptığı konuşmada, “Samsunspor olarak kadına şiddete karşı mücadelenin parçası olan Mor Forma Kampanyası’nı hayata geçirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Geçen bir yıl içinde kadınlara mor formalar hediye ettik. Onları ücretsiz olarak maçlara davet ettik. Samsun’daki okullarda gençlere yönelik farkındalık eğitimleri verdik. Bu çalışmalarımızla, kadının güçlendirilmesine dikkat çektik. Mor Forma satışlarımız devam ediyor. Elde edilen gelirle kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi amaçlı bir proje hayata geçirilecek. Samsunspor olarak, böyle bir farkındalık kampanyası yürüttüğümüz için gururluyuz” diye konuştu.

Garip ve Zeycan YILDIRIM Vakfı Hakkında

YILDIRIM Şirketler Grubu’nun bağışlarıyla kurulan Garip ve Zeycan YILDIRIM Vakfı, sosyal sorumluluk çalışmalarını merkezine alan özel bir vakıftır. Alt sosyoekonomik gelir gruplarında yer alan başarılı öğrencileri yüksek öğrenimde desteklemek amacıyla 2015 yılında kurulmuştur. Eğitimde ve toplumsal hayatta ihtiyaçlar değişince, vakıf da desteğini genişleterek kadınların, gençlerin ve çocukların sosyal ihtiyaçlarına cevap verebilecek çalışmaları gündemine almıştır. Türkiye’de çocuklarımızın, gençlerimizin ve kadınlarımızın özgüveni yüksek, donanımlı bireyler haline gelmeleri ve kendilerini gerçekleştirmeleri temel motivasyon kaynağıdır.

YILDIRIM Grup Şirketleri’nin küresel bir güç olarak yazdığı başarı hikayesinden ilham alarak özellikle dil eğitimine odaklanan Vakıf, yüksek öğrenim bursları, okullara teknik ekipman sağlanması ve sponsorluklar gibi farklı kanallarla da eğitime desteğini sürdürmektedir. YILDIRIM Vakfı’nın eğitimde öncelikli çalışma alanı İngilizce dil eğitimidir. Türkiye’nin ilk ücretsiz online İngilizce eğitim platformu English W/Tech’i kurmuştur. Klasik bir dil eğitimi yerine İngilizce konuşabilmeyi ana hedef olarak belirlemiş ve yepyeni bir sistem geliştirmiştir.
YILDIRIM Vakfı’nın odaklandığı diğer çalışma alanı ise kadına yönelik şiddetin önlenmesidir. Kadına yönelik şiddeti sona erdirmek için farkındalığı artırmayı ve bu mücadelenin bir parçası olmayı amaçlayan Vakıf, “United 4 Her” başlığı altında Kadın Öz Savunma Programı’nı yürütmektedir.

YILDIRIM Vakfı Direktörü Zeycan Yıldırım’ın öncülük ettiği “Dünyanın En Ağır Forması” kampanyası kapsamında ise üzerinde 15 farklı dilde “kadına şiddete hayır” yazılı mor formaların satışından elde edilen gelir, kadına karşı şiddetle mücadele için kullanılmaktadır. Mor Forma kampanyası 2022-2023 sezonunda da YILDIRIM Şirketler Grubu’nun İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım’ın sahibi olduğu Yılport Samsunspor Futbol Kulübü’nün katkılarıyla devam etmektedir.

yasa9102.JPGyasa9057.JPGbasin-toplantisi.pngyasa7985.JPGyasa8188.JPG

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.