İTFAİYEDEN BACA UYARISI

İTFAİYEDEN BACA UYARISI

Bafra İlçe Belediyesi İtfaiye Müdürü Ramazan Yaman, kış mevsimi nedeniyle özellikle müstakil evlerde oturan vatandaşlardan baca temizliğini yaptırmalarını istedi.

A+A-

Yaman, apartman ve sitelerde baca temizliğinin yapılmasının çevre kirliliğinin önlenmesine ve ekonomik ısınmanın sağlanmasına katkı sağladığını belirtti. Baca temizliğinin yılda en az bir defa yapılması gerektiğini ifade eden Ramazan Yaman, “Bugüne kadar bacanızı temizletmediyseniz, mutlaka bacalarınızı temizletmeyi ve kontrol ettirmeyi unutmayın. Karbonmonoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan yangınların önemli bir bölümü bacaların tıkanması sonucu meydana geliyor” dedi.
Baca yangınlarının genellikle alt katlarında lokanta, pastane, gibi işyerleri bulunan binalarda meydana geldiğini belirten Yaman, şunları söyledi: “Bacalar, binaların zemin ve bodrum katından başlayıp, çatı katına kadar yükselen kanallardır. Bu kanallar içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmalar, gerek sobaların gerekse ticari işletmelerin ocaklarının alevli bir şekilde yakılması sonucu tutuşmasıyla baca yangınları meydana gelmektedir. Vatandaşlarımızın basit gördüğü ve ihmal ettiği bu tabakalar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi tehlike oluşturmaktadır. Tutuşma sonucu baca kanalı boyunca uzayan alev çatıya ulaşarak, buranın da tamamen yanmasına sebep olur. Bacalarınızın etrafında yanıcı maddelerin bulunmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Küçücük bir alev, büyük bir yangına sebep olabilir. Bir de Elektrikli soba kullananlar için elektrik tesisatlarını kontrol ettirmeleri gerekiyor.”
Baca yangınlarının yanı sıra kış aylarında karşılaştıkları bir diğer tehlike arz eden durumun da baca tıkanıklıkları sonucu meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmeleri olduğuna dikkat çeken Yaman, “Bazı durumlarda bacanın içerisinde tıkanıklığa neden olarak sadece kurum, yağ atığı ve zift olmayabilir. Baca üzerinde yuva yapan kuşlar, bu kuşların ölüsü veya çeşitli parçalar kalabilir. Böyle durumlarda bacayı ilk kez kullandığımız zamanlarda bile tıkanıklık söz konusu olabilir. Bunun sonucu olarak da yaktığımız soba ya da katı yakıtın dumanı dışarıya atılamayacağından geriye dönecek ve zehirlenmelere neden olacaktır” şeklinde konuştu. 
Yaman, bazı vatandaşların, kendi yöntemleriyle bir kağıt yakarak veya içeriye bir ağırlık uzatarak bacayı açmaya çalıştıklarını, ancak bu yöntemlerin yanlış olduğunu sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.