İŞTE SAHTE POLİSLERİN,SANAL VURGUNU

İŞTE SAHTE POLİSLERİN,SANAL VURGUNU

Bursa Emniyet Müdürlüğü, sanal alemde dolandırıcıların vatandaşları polis logosu kullanarak dolandırdıklarını ortaya çıkardı.

A+A-

 Sanal vurguncular kurbanlarının bilgisayarına önce virüs yolluyor sonra masa üstüne polis logosuyla, "Zararlı yazılım, bilgisayarınız kilitlendi, soruşturma olmaması için 200 lira yatırın" diyor
Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü, alınan ihbarlar üzerine yapılan incelemede dolandırıcıların vatandaşların bilgisayarlarına çeşitli internet sitelerinden sızdığı düşünülen zararlı bir yazılım (virüs) aracılığıyla, bilgisayarlarını kilitlediklerini ve Türk Polisi logosu kullanılarak halktan para talep ettiğini tespit etti.
Yapılan incelemelerde, zararlı yazılımın bilgisayarın açılması ile ekranı kapladığı ve masa üstüne erişimi engellediğinin vurgulandığı açıklamada, "Bu sırada 'bilgisayarınız kilitlendi' uyarısı verilerek, bilgisayar kilidinin ve cezai kovuşturmanın önlenmesi için 200 TR ödeme yapılması gerektiği yazılıyor. Ödeme sonucu bilgisayarın kullanıma geri açılacağı vaadinde bulunuluyor. Ayrıca Türk Polis logosu ve 'Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü' ibaresi kullanılarak yapılan dolandırıcılıktaki inandırıcılık artırılmak isteniyor. Bilinmelidir ki, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı birimlerin böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Yapılan ön incelemelerde kullanıcıların bilgisayarlarına yerleştirilen virüs tarafından ekranlarının kilitlendiği belirlenmiştir. Bu virüsün, kullanıcıları dolandırmayı hedefleyen şahıslar ya da suç örgütleri tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. Herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için bilgisayarına virüs yerleşmiş vatandaşlarımızın kesinlikle para yatırmamaları, kimlik bilgilerini kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir" denildi.
Emniyet, bilgisayarların virsüten temizlenmesi gerektiğine dikkat çekerek şu bilgilere yer verdi:
"Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve klavyeden F8 tuşuna basılı tutun. Ağ desteği ile güvenli mod yöntemiyle bilgisayarınızı başlatın. Bilgisayarınız açıldıktan sonra sırasıyla 'Başlat, programlar, donatlar, sistem araçları, sistem geri yükleme' özelliğini kullanarak bilgisayarınıza söz konusu zararlı yazılımın erişiminden önceki bir tarihe alıp geri yükleyin. Sorunun devam etmesi halinde tekrar ağ desteği ile güvenli mod özelliği kullanılarak bilgisayarınızı başlattıktan sonra, söz konusu zararlı yazılımı yok edecek şekilde virüs programları aracılığıyla bilgisayarınızı virüs taramasından geçirin. Tüm bu yöntemler işe yaramazsa format yöntemiyle bilgisayarınıza işletim sistemini yeniden yüklemeniz şart"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.