Ömer Yayla-Eğitimci Yazar

Ömer Yayla-Eğitimci Yazar

İSRAF

A+A-

Oyun ve oyuncunun aynı kaynaktan beslendiği her şeyin tersine döndüğü bir zamanda, imtihan sahasını zevk ve hazların merkezine çevirenler tüketim hegemonyasına girdi. Dünyadaki bir çok denge gibi insanın hayat dengesi de bozuldu ve ayar tutmuyor.

   Üretmeden tüketmenin keyfini sürüp, tüketici olmanın , hazıra konup rahatlığın ve sefa sürme hastalığının cenderesinde olduğumuzu ne kadar anlayabiliyoruz?

   Kıtlık, kuraklık, küresel ekonomik krizler ve birçok felaketlere bu pencereden de bakmalıyız.   Ülkemizde milyonlarca kişinin açlık çektiği hatta bu sebepten intihar ve cinayetlerin vuku bulduğu göz önüne alınışa bu durum önemli bir problem olarak ciddiye alınmalı..

   Birleşmiş Milletler raporuna göre dünyada 7 kişiden 1’i açlıkla savaşıyor. Buna karşılık  üretilen gıdaların 3’ te 1’ i ziyan oluyor. Enerji, petrol, meyve, sebze, ekmek, su, sigara, giyim kuşam, yeme içmede, teknolojide, çevrede, zamanda,  ömürde, özel günlerde, lüks ve konforda yapılan israflar felakete dönüştü. Türkiye israfı önleme vakfının raporuna göre bizde günde 6 milyon ekmek çöpe gidiyor.

    Nefislerini ilah, kapitalizmi din edinen para babalarının tüketim çılgınlığını körüklemek için denemedikleri yol kalmadı. Sanal gündemlerle oluşturulan sevgililer, yaşlılar, doğum vs  kutlanan günlerin yoğunluğu hayatımızı kredi ve faiz bataklığına abone etti.

   Son 20 yılda verim, üretim 2-3 katına çıkarken niçin kullanım süresi yarıya inmiş,? Tekstilde “kullan at” anlayışı değişmeli…Sadece rengi solduğu, modası geçtiği için atılan değiştirilen elbise, ayakkabı, koltuk, kanape, ev aleti ve elektronik cihazlar, araba, yazlık, kışlık, deniz ve kaplıca evleri sayda say….

   2000’ li yıllar ve öncesi eski ve yırtık giyinmek yoksulluk, fakirlik alametiydi. Şimdi yırtık kotlar yen neslin tarzı oldu. Bir kot pantolon üretmek için 2500 ile 10.000 litre arası su harcandığı belirtiliyor. Büyüklerimiz bize suyu boşa akıtma kapat, biriken suyu tavuk sulağına boşalt, ağaç dibine dök derlerdi.

   Çelik sanayiinde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan İsveç, bir tek  kullanılmış jiletin dahi çöpe atılmasını önleyerek bu duruma geldi. Bu bir tasarruftur. Tasarruf bilinci aileden, yakın çevreden, sonra da ülkeyi yönetenlerin tutum ve örnek davranışları sayesinde sağlanır.

   Sosyal dayanışma ve rahmet, bereket, mağfiret ayı Ramazanın gölgesi üzerimize düştü. Yoğun şekilde  israfın yaşandığı iftar programlarından Covid sebebiyle kurtulmuş olacağız. Bu anlayış ve dayanışmanın tüm zamanlarda hayatımızın bir parçası olması dilek temennisiyle Ramazanın ülkemize ve insanlığa hayırlar getirmesini niyaz ediyorum.

   Yüce Rabbimiz “Yiyin, için, fakat israf etmeyin! Muhakkak ki Allah’ ü Teala israf edenleri sevmez” (Araf:31) buyurur. Selam ve Dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.