İŞ DÜNYASI VE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ  KONFERANSI

İŞ DÜNYASI VE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ KONFERANSI

Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi nde İş Dünyası ve Üniversite Öğrencileri başlıklı konferans düzenlendi

A+A-

Konferansa TOSYÖV Samsun Destekleme Derneği Başkan Yardımcısı ve İmaretçioğlu, Tıbbi Malzeme İthalat ve İhracat Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi Turan Özfırat, TİMART İnşaat Malzemeleri ve TOSYÖV Samsun Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Temel Tataroğlu, Sem Tekstil Ltd. Şirketi ve Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kurt konuşmacı olarak katıldılar.
Açılış konuşmasını yapan İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yetkin Bulut, "Şu ana kadar gördüklerimiz gösteriyor ki; akademik hayat ile pratik hayat arasında karşılaştığımız büyük farklar var. Bu durumu ortadan kaldırmak için bilgilendirici çalışmalar yaparak, meslek hayatına yönelik farklı bakış açıları, pratik çözümler kazandırmaya ve öneriler sunmaya çalışıyoruz. Bu programdaki amacımız ise; 'Meslek yaşamında okulda edinilen bilgiler nasıl uygulanır? Karşılaştığımız sorunlar hakkında ne gibi çözüm yolları geliştirebiliriz?' gibi sorulara cevaplar aramaktır. Bunu yaparken sizlere somut örnekler sunmak istedik ve bunun üzerine konuklarımızı çağırdık" dedi.
Mehmet Kurt konuşmasına şirketine ait bir tanıtım videosunun gösterimiyle başladı. Özgeçmişiyle ilgili kısa bilgi veren Kurt, 27 senelik ticaret hayatına küçük yaşta başladığını, okul bahçelerinde sakız ve şeker satarak başladığı yolculukta engellerden yılmayıp, şu an iki fabrikanın sahibi olduğunu söyledi. Mehmet Kurt, "Küçük sermayeler ile başlanan ticaret hayatınızda bir marka haline gelebilirsiniz. Tabii bunu yaparken çok büyük özveride bulunmanız gerekecektir. Hiçbir şeyi küçük görmemeli, tüm başarıların küçük şeylerden doğduğunu ve büyük kayıpların da küçük şeylerden kaynaklandığını unutmamalıyız. Aza kanaat etmeli, çoğu bulabilmek içinse çok çabalamalıyız. Kendi bilgilerimizi, devletin sağladığı olanaklar ile birleştirip üretimde bulunmalıyız. Ülkemizde olduğu gibi dünyada da var olabilmek için üretmek zorunda olduğumuzu, başka bir şansımızın olmadığını sürekli hatırlamamız gerekiyor" diye konuştu.
Temel Tataroğlu konuşmasında, satış ve pazarlamanın çok önemli ve birbirinden ayrılmaz iki kavram olduğunun üzerinde durdu. Tataroğlu, ticari yaşamda insan ilişkilerinin gerek çalışma grupları, gerekse müşteri açısından çok büyük önem taşıdığını, okurken ya da iş hayatına atılırken, olabildiğince sivil toplum kuruluşları ile işbirliğinde bulunmanın ve meslekle ilgili kitap okumanın faydalı olabileceğini belirtti.
Son konuşmacı Turan Özfırat ise vakıf olarak orta ölçekli işyerlerini desteklediklerini söyledi ve vakıf çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Soru-cevap bölümüyle sona eren konferansa, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü birinci sınıf öğrencileri katıldı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.