İL ÖZEL İDARE YATIRIMLARI DEĞERLENDİRİLDİ

İL ÖZEL İDARE YATIRIMLARI DEĞERLENDİRİLDİ

Samsun İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Karakurt ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Arslan Karanfil, yürütülen hizmetler hakkında bilgi verdi.

A+A-

Samsun İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Karakurt ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Arslan Karanfil, yürütülen hizmetler hakkında bilgi verdi.
İl Özel İdaresi Salonu'nda İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Karakurt, İl Özel İdare Genel Sekreteri Arslan Karanfil, AK Parti Grup Başkan Vekili Dilaver Atlı, MHP Grup Başkan Vekili Muhammed Bektaş, CHP Grup Başkan Vekili İsmet Şahin basın mensupları ile bir araya geldi.
Meclis ve İl Özel İdare çalışmaları hakkında bilgi verilen toplantıda konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Karakurt, mecliste hizmet için tüm üyelerin bir arada olduğunu, konu Samsun olunca tüm fikirlerin birleştiğini söyledi.
Hizmet için en iyisini yapmaya çalıştıklarını belirten Karakurt, "Birbirimizi iyi anladığımız ve anlamadığımız durumlar da oluyor. Ama inanıyorum ki biz meclisimizde gösterdiğimiz şekliyle, konu Samsun ise bütün problemleri geride bırakıp çok güzel bir birliktelik, arkadaşlık oluşturabiliyoruz. Önümüzdeki yolun Samsun'a giden yol olduğunu gördüğümüzde pekala aynı yola girip birlikte yürüyebiliyoruz. 3 yıl oldu, ilişkilerimizden memnunuz. Birleşim olarak 64 birleşim, 183 karar aldık. Tüm çalışmalarımızda adil olmaya çalıştık. İnsanlara adil, eşit davranmaya başladığınızda işleriniz kolaylaşıyor. Güven ve adil olma tutumumuz karşınızdakine güven veriyor, saygı uyandırıyor" dedi.
İl Özel İdare çalışmaları hakkında bilgi veren Genel Sekreter Arslan Karanfil, Samsun'un zor bir coğrafi yapıya sahip olduğunu, iç bölgelerde toplu, üst kesimlerde yerleşmelerin çok dağınık olduğunu, 81 il içerisinde yol ağı uzunluğu olarak üçüncü il konumunda olunduğunu kaydetti.
Yaklaşık 9 bin kayıtlı, 18 bin kayıtsız yol ağının bulunduğunu hatırlatan Karanfil, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bütün sorunlar çözülmüş değil. 939 köyümüzün 714’ünü asfalt yol ile ulaşılır hale getirdik. Yüzde 75'ine asfaltla gidilir haldeyiz. Susuz köyümüz hiç kalmadı, suyu yetersiz köy sayısı 20'lere indi. Kanalizasyon konusunda Cumhuriyet tarihince 90 köyü kanalizasyon yapılmış, bu 250'lere ulaştı. Köylerimize ilk defa parke taş uygulaması başlattık. Sulama anlamında özellikle bizim tarımda basınçlı sulama dediğimiz modern sulama damlama sulama tekniği desteklendi. Şehrimizde yüzde 42 oranında insanımız kırsalda yaşıyor. O insanlarımıza şehir merkezinde yaşayan insanlarımızın standardını götürmekle mükellefiz. Ölçümüz de köyde yaşayan insanlarımızın özellikle içme suyu, kanalizasyon, çevresi konusunda yaşanabilir ortamda hayatlarını sürdürmelerini sağlamak. İnsanlarımız köyden ayrılsa bile köyü ile bağının devam etmesini istiyoruz. Arabayla üçüncü viteste gidebileceğiniz bir yol standardına kavuşalım istiyoruz. Eğitim noktasında sınıf ortalaması derslik başına düşen öğrenci sayısı 30. Bizim belirli yerlerdeki derslik sayımız 20'ye kadar düştü. Çok güzel yatırımlar yapıldı. Turizmle ilgili önemli çalışmalarımız oldu. Kızılırmak Deltası’nda Kuş Cenneti dediğimiz alanda kuş gözlem evleri, sosyal tesisler yapıldı. OKA ve ile Özel İdare’den yol yapımı için 1.2 milyon TL aktarılıyor, ihalesi yapılıyor. Akdağ'da önemli yatırımlar yapıldı. Eleştirilen çok yanlarımız da oldu. Bir yılda Akdağ'ın bir Palandöken olmasını beklememeliyiz. Samsun'la ilgili her konunun göbeğinde, merkezinde İl Özel İdaresi var."
Karanfil, yeni düzenlemeler ile tüm yatırımların kaynağının İl Özel İdare’ye aktarıldığını, buradan yatırımın kaynağının sağlandığını, şehrin her bir noktasında Özel İdare yatırımlarının mevcut olduğunu, ambulans alımından okul yapımına, Ar-Ge faaliyetlerinden tarım, çevre, spor kültür, sanat çalışmalarına kadar her yerde olduklarını belirtti. Karanfil, Lojistik Köy yapılacak yer konusunun çözüldüğünü, bin dönüm yer bulunduğunu, Tıbbi Aletler Medikal Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarının sürdüğü belirtirken, 19 Mayıs ilçesindeki havaalanının bölgeye katkısı için mülkünün alındığı dile getirdi.
Grup başkan vekillerinin konuşmasında ise tartışma yaşandı. AK Parti Grup Başkan Vekili Dilaver Atlı, CHP Grup Başkan Vekili İsmet Şahin, bütçe konusunda fikir ayrılığı yaşadı. Şahin, konuşmaların siyasi odaklı olduğunu savunurken, "Görüyorum bir nevi seçim konuşması oluyor. ‘Okullar 20-30 kişi’ deniyor şehir içinde. Ben şimdi size bir okul söylüyorum Gülsüm Sami Kefeli İlköğretim Okulu her sınıf 42 kişi, bir tanesinde benim çocuğum okuyor. Su konusu, geçen Bafra ilçesine gittik su işini çözen birlikler. Onlar da köylüden belli miktar para alarak yapıyor. Bütçeden bahsediliyor, sata sata ne dükkan bıraktık ne daire bıraktık. 2 sene sonra ne satacağız merak ediyorum. Tahmini bütçe diyoruz. Tahmini bütçeyi tahmin ediyoruz. Bu gelirlerin içerisinde ne var? Cezalar var. Çakıl alımı, kaçak ev yapımı gibi cezalardan tahmini bütçe. Bazı gayrimenkullerimizden gelir diyoruz. Hangi gelirden bahsediyoruz. Bütçe tutmaz, geçen seneki gibi açık verir" dedi.
AK Parti Grup başkan Vekili Dilaver Atlı ise geçen sene 53 milyon TL olan bütçenin açık vermediğini, bu sene 69 milyon 500 bin olan bütçenin fazla verebileceğine dikkat çekti.
MHP Grup başkan Vekili Muhammed Bektaş da hizmet için her türlü desteğe hazır olduklarını, olumsuz bir durumda ise karşı duracaklarını belirtti.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.