Hayvan Refahı İçin Eğitim Düzenlendi

Hayvan Refahı İçin Eğitim Düzenlendi

“Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliği’ kapsamında Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından,

A+A-

02.06.2020 tarihinde saat 13:00’de İl Müdürlüğümüz Toplantı Salonu’nda; nakliyecilerle nakil sırasında refakat eden bakıcı ve araç sürücülerine yönelik bir eğitim verildi.

24.12.2011 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan, Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliği gereği; yurt içinde hayvanların nakilleri sırasında hayvan refahına uygun olarak korunması için uyulması gereken usul ve esaslar ile gerçek ve tüzel kişi ve kuruluşlara ait nakil araçlarının taşıyacağı teknik ve sağlığa uygun asgari şartları, nakil sırasında hayvanlara refakat eden bakıcılar ile nakil araçlarının sürücülerine yeterlilik belgesi, nakil yapan nakliyecilere yetki belgesi ve hayvan naklinde kullanılan araçlara onay belgesi verilmesi gerekmektedir.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM: “Canlı hayvan nakli yapan nakil aracı sürücü ve bakıcılarına, 'Sürücü/ Bakıcı Yeterlilik Belgesi', hayvan nakliyesi ile uğraşan nakliyecilere 'Nakliyeci Yetki Belgesi', hayvan refahı ve korunmasına ilişkin standartları taşıyan nakil araçlarına 'Nakil Aracı Onay Belgesi, verilmektedir. Bu yönetmeliğin yayınlandığı tarihten itibaren, gerçek ya da tüzel kişiler 8 saatten kısa yolculuklar ya da 8 saatten uzun yolculuklar için İl Müdürlükleri tarafından verilmiş bir yetki olmadan nakliyeci olarak çalışamamaktadır.

Söz konusu Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliği kapsamında yapılan eğitim ve sınavımıza 145 kişi katılmıştır. Nakliyecilere araçlarında hayvan refahı ile ilgili gerekli şartları sağlamak koşulu ile 'Nakliyeci Yetki Belgesi’', araç sürücülerine ve nakilde hayvan bakıcılığı yapacaklara ‘'Sürücü/ Bakıcı Yeterlilik Belgesi’ eğitime katılmak ve sınavda başarılı olmak koşulu ile düzenlenmektedir. İlimizde söz konusu yönetmelik yayınlandığı tarihten itibaren 337 nakliyeci yetki belgesi ve 577 Sürücü/ Bakıcı Yeterlilik belgesi düzenlenmiştir. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

hayvan-refahi-icin-egitimi-duzenlendi-1.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.