HASTANELERDE ARTIK İŞARET DİLİ BİLEN PERSONEL BULUNACAK

HASTANELERDE ARTIK İŞARET DİLİ BİLEN PERSONEL BULUNACAK

HASTANELERDE ARTIK İŞARET DİLİ BİLEN PERSONEL BULUNACAK

A+A-

Samsun'da başlatılan ve Türkiye'de ilk olan “İşaret Dili Ve Tercümanlığı Eğitimi Almış Personel İstihdamı Uygulaması Projesi” Sağlık Bakanlığı'nca birincilik ödülüne layık görüldü.
Valilik Toplantı Salonu'nda, Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan ve “2.Ulusal Sağlıkta Kalite ve Güvenlik Ödülleri Yarışması” ile “Hizmet Kalite Standartlarında En İyi Uygulama” birincilik ödülünü alan “Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında İşaret Dili ve Tercümanlığı Eğitimi Almış Personel İstihdamı Uygulaması Projesi” hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.
Sağlık Bakanlığı tarafından birinci olan “Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında İşaret Dili ve Tercümanlığı Eğitimi Almış Personel İstihdamı Uygulaması”nın tanıtımının yapıldığı toplantıda il genelinde bulunan 15 kamu ve özel hastanede işaret dili bilen 62 personelin nasıl görevlendirileceği ve katkıları hakkında bilgi verildi. Vali Hüseyin Aksoy, "Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan bu uygulama ile işitme engelli vatandaşların Samsun'da sağlık kurum ve kuruluşlarına başvurduklarında doğru iletişim kurabilmelerini sağlayarak, yanlış teşhis ve tedaviye meydan vermemek suretiyle hasta güvenliğini sağladık. Sağlık alanı oldukça önemlidir ve kendini ifade edemeyen hastaları doktorlarımızın dinlemesi, onlarla ilgili çözüm üretmesi oldukça zor idi. Birtakım sıkıntılar yaşanıyorduk. Biz de bu sıkıntılardan hareketle böyle bir çalışma gerçekleştirdi. Sağlık Bakanımızın Samsun ili ziyaretinde de bu projeye katılan ve görev alan arkadaşlarımıza sertifikaları verildi. Bu proje Türkiye'de birincilik alan sosyal amaçlı bir proje olup, ayrıca vatandaşlarımızın dertlerini anlatmada, karşılaştığı sorunlarını giderme adına engelli vatandaşlarımıza karşı güzel bir projedir" dedi.
Karadeniz Engelliler Federasyonu (KEF) ile Sağlık Kenti Samsun Derneği'nin de katkısı olduğu projede emeği geçen İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu ile personellere başarı belgeleri verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.