Hasan Çakın Kız Meslek Lisesi’nden Kut’ül Amare Programı

Hasan Çakın Kız Meslek Lisesi’nden Kut’ül Amare Programı

Samsun’un Bafra İlçesi Kur’ül Amare Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü dolayısıyla Hasan Çakın Kız Meslek Lisesi program düzenledi.

A+A-

Program Bafra Belediyesi Kültür Merkezinde Gerçekleştirildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Programda Hasan Çakın Kız Meslek Lisesi tarafından hazırlanmış olan İnevizyon gösterisi, Skeç, Tiyatro ve Kafkas gösterisi sunuldu.  

Kut’ülAmare

İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı kuvvetleri arasında geçen I. Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden biri. 1. Kut Muharebesi olarak da bilinir. İngiltere I. Dünya Savaşının başlaması ile birlikte Hint denizinin güvenliğini sağlamak ve Mezopotamya’ya hâkim olmak için Irak seferine çıktı. 

Bağdat’ı ele geçirmek üzere çıktığı bu seferin başlangıcında hızla ilerleyen İngiliz birlikleri Selman-ı Pak’ta Türk birliklerine yenilerek geri çekildiler ve Kut’ül Amare’de savunmaya geçtiler. Halil Paşa komutasındaki Osmanlı birlikleri Kut’ül Amare’yi kuşatarak İngilizlere yaklaşık beş ay süresince yardım gitmesini engellediler. Dicle Nehri kıyısında Kut'ül Amare şehri yakınlarında konuşlanmış İngiliz ve müttefiklerinin kuşatılmasıyla başlayan muharebe, kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmesi ve İngiliz birliklerinin tamamının esir alınmasıyla zaferle sonuçlanmıştır. I. Dünya Savaşı içerisinde İngilizler Çanakkale’den sonra Kut’ül Amare’de Osmanlı İmparatorluğu’na ikinci kez mağlup olmuşlardır. 

29 Nisan 1916'da General Sir Charles V. F. Townshend komutasındaki 5 general, 481 subay ve 13300 erden oluşan İngiliz birliği 4 ay 23 gün süren Kut kuşatmasından sonra Osmanlı’ya teslim olmuştu.

kulu-amare-prgorami-1.jpgbafra55net

kulu-amare-prgorami-2.jpgbafra55net

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.