Hakim ve savcı sınavı iptal

Hakim ve savcı sınavı iptal

CHP’li Kart’ın suç duyurusu üzerine ÖSYM, bu kez de avukatlar için hâkim ve savcı adaylığı sınavını iptal etti. Soruların önceden dağıtıldığı ve akrabaların dereceye girdiği iddia ediliyor

A+A-

 

2010’da şifre skandalı nedeniyle KPSS’yi iptal etmek zorunda kalan, 2012’de yeniden KPSS’de kopya iddialarıyla sarsılan, son olarak yapıldıktan 2 yıl sonra TUS sonuçlarını değiştirerek, birçok doktorun uzmanlık alanının farklılaşmasına neden olan ÖSYM, 6 Mayıs 2012’de yapılan 1589 kişinin katıldığı Avukatlar İçin Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı’nı, iptal etmek zorunda kaldı.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın, sınav sorularının önceden dağıtıldığı, çoğu hükümete yakın karı-koca, arkadaş, akraba isimlerin bu yolla dereceye girdiği iddialarını savcılığa taşıdığı sınavı iptal etmek zorunda kalan ÖSYM, bulgulara rağmen “kopya çekildiğinin ya da soruların sızdırıldığının kanıtlamadığını” açıkladı.

ÖSYM, 6 Mayıs 2012’de yapılan “Avukatlar İçin Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı”nın eşdeğer bir sınavla tekrarlanacağını bildirdi. ÖSYM’den yapılan açıklamada, 1546 avukat adayının katıldığı ve 271 adayın 70 puan barajını geçebildiği sınavın (2012-Adli Yargı-Avukat-1) sonuçlarının 30 Mayıs 2012’de açıklandığı anımsatıldı.

Ayrıcalık iddiaları

Sınavın yapıldığı günden sonra gerek basında gerekse sosyal paylaşım sitelerinde soruların bir önceki sınava kıyasla zor olduğu yönünde tartışmalar başladığı, sonuçların açıklanmasının ardından bazı kesimlere ayrıcalık oluşturulduğuna yönelik iddialar ortaya atıldığı belirtilen açıklamada, ÖSYM Başkanlığı’nın sınavın hem istatistiksel veriler hem de kişisel bazda incelenmesi için bir inceleme komisyonu oluşturduğu bildirildi.

Somut bir delile rastlanılmamış olmakla birlikte, ÖSYM Yönetim Kurulu’nun sınav güvenliği ve sonuçlarında en küçük bir tartışmaya ve şüpheye yol açacak herhangi bir duruma müsaade etmemeyi temel ilke edindiğine işaret edilen açıklamada, şöyle denildi: “ÖSYM Yönetim Kurulu, 6114 sayılı Yasa’nın 4. maddesinin 11. fıkrasının verdiği yetkiyle ilgili sınavın bir eşdeğer sınavla tekrarlanmasına karar vermiştir. Sadece söz konusu sınava başvurmuş adayların katılacağı sınavın ne zaman yapılacağı ayrıca duyurulacaktır.”

Sınavdan sonra soruların sızdığı, bazı kesimlere ayrıcalık yapıldığı yönünde iddialar gündeme getirilmiş, bunun üzerine ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in talimatıyla inceleme komisyonu kurulmuştu. Sınavı kazananlar, Adalet Bakanlığı’nda mülakata girmişti.        

4 evli çiftin cevap kağıtları aynı 

Sınavın tartışılır hale gelmesinin nedenleri açıklamada şöyle yer aldı: ? “Kritik belirleyici” soruların bazılarında yanlış cevap üzerinde birleşilmesi ? Başarılı adaylardan bazılarının akraba ilişkilerinin olması ve sınavı üstün başarıyla kazanan 4 evli çiftin cevap kâğıtlarındaki tıpkılık yanında puanlarının birbirlerine yakın ve yüksek olması ? Derece yapmış bazı adayların soru kitapçıkları üzerinde hiçbir işlem, yazılı muhakeme ya da karalama yapmaksızın, matematik sorularında yüzde 100 doğru yapmış olmaları ya da  yaptıkları karalamalarda ulaştıkları/ulaşamadıkları sonucu değil farklı şıkkı işaretlemiş olmaları. 

Sorular önceden dağıtıldı iddiası

Kart, sınavdan 1 ay sonra Ankara Başsavcılığı’na Adalet Bakanlığı ve ÖSYM yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Kart’ın iddialarından bazıları şöyle:

* Başarılı olan 271 kişiden sınav birincisi olan A.K. 93,5 puan, sınav ikincisi olan eşi A.N.K. 93.2 puan aldı. İkinci olan A.N.K., Ak Parti Merzifon Belediye Meclisi üyesi.

* Sonuçların açıklanmasından tam 13 gün önce, internette “Razmoni” rumuzlu bir kişi; sınavı 250-300 kişinin kazanacağını, hiçbir sorunun iptal edilmeyeceğini ve birincisinin A.K. olacağını yazdı.

Kart ayrıca 16.  ve 17.  olan adayların evli olduğunu, aynı adreste 3 kişinin sınavı dereceyle kazandığını, eş ve arkadaşların yanı sıra aynı evde oturan kardeşlerin de dereceğe girdiğini öne sürdü.

‘Örgütlü bir yapı var’

Kart, ÖSYM’nin kararı konusunda, “Sınavın iptaline dair bir açıklama yapmışlar ama bu yeterli bir uygulama değil, soruların çalındığı, servis edildiği çok açık. Örgüt yapısı içinde işlenebilecek bir eylem. Bunun açığa çıkartılması gerekir. İdari önlemlerin de alınması gerekir açığa alma gibi. Yapılan uygulamaların göstermelik olmadığının anlaşılması gerekir. Benim de suç duyurum vardı, bu gelişmeyi de alarak suç duyurusuna ekleyeceğiz” dedi.

kaynak:mynet.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.