GÜL’ALDAN ORGANİK CEVİZ HAMLESİ

GÜL’ALDAN ORGANİK CEVİZ HAMLESİ

Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Aleattin Gülal Esentepe köyünde çiftçimiz uygun görürse organik ceviz üretim hamlesini bu köyden başlatacağız”dedi.

A+A-

Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Aleattin Gülal Tarım danışmanı Nuraydın Saka İlçe Tarım Ziraat Mühendisi Halit Kıvanç ile birlikte Esentepe köyünde çiftçileri organik ceviz konusunda bilgiler verdiler.

GÜLAL "TÜRKİYENİN CEVİZ ÜRETİMİNE İHTİYACI VAR”

Aleattin Gülal,” 19 Mayıs İlçesinin ihtiyacı olan devletin desteklediği birçok proje var. Tarım Bakanlığı da birçok proje üretiyoruz proje taleplerimiz var.  Bu projenin birçoğu ülkede uygulanmıyor.  Meyve üreticileri birliği olarak farklı bir proje yapalım. Karadeniz’de bir köyde genel olarak bir ceviz projesi uygulayalım istedik. Çünkü cevize ülkenin ihtiyacı var. Türkiye’de en çok gelir getiren ürün cevizdir. Ülke ekonomisine cevizin ihtiyacı var. Üreticinin kazanmasına ihtiyacı var. 19 Mayıs ilçesinde bir köyde bu projeyi yapmak istiyoruz”dedi.

“BAVUL DOLUSU PARAYLA GELDİK BUNU DEĞERLENDİRİN”

Gülal, Esentepe köyüne Bavul dolusu parayla geldiklerini belirterek çiftçilerin bunu iyi değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.   İl Tarım Müdürlüğü ile bir çalışma yapacak meyve üreticileri birliği olarak bizde takip edeceğiz bu proje bir an evvel hayata geçsin. Fidan desteğinin tamamı devlet tarafından karşılanacak dönün destekleri olacak, sertifikalı organik ceviz olacak. İkinci yılda ise organik gübre desteği verilecek. Cevizin neden bu köyde olmasını istediğimiz ise, Barajın köye yakın olması su sıkıntısı giderilmiş olacak.  Ekonomik bir değerin bu köye yerleşmesini istiyoruz.

“PEDRO OLDUKCA GELİR GETİREN BİR CEVİZ”

 19 Mayısta meyve üreticileri birliği olarak 2009 yılında organik tarım hamlesi başlattık. Fındığı organik olarak pazara sunduk. Organik üretici fındığını da yüksek fiyattan satıyor hiçbir riskimiz yok.  Ceviz üretimi yapan çiftçilerimize danışmanlık desteği veririz.  Türkiye’nin çok ceviz üretimine ihtiyacı var. Petro cevizi kaliteli fiyatı oldukça yüksek. Bakımı kolay, budaması kolay Tokat ve Amasya bunu uyguluyor” şeklinde konuştu.  Esentepe Köyü Muhtarı Vahit Mangır, Ceviz projesine destek verdiğini belirtti.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.