GALİP ÖZTÜRK’E MÜEBBET HAPİS

GALİP ÖZTÜRK’E MÜEBBET HAPİS

Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk, adam öldürmeye azmettirmek suçundan yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

A+A-

Mahkeme Öztürk’ün duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak cezayı müebbet hapse indirdi. 

İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 12 yıldır görülen davada karar çıktı. Davanın 53. celsesinde başka suçtan tutuklu sanık Galip Öztürk ile Yakup Yazıcı, Cengiz Kaya ve tutuksuz sanık Ali Odabaş hazır bulundu.
Beyoğlu’nda 1996 yılında öldürülen Kuvvet Köseoğlu cinayetiyle ilgili azmettirici olarak yargılandığını hatırlatan Öztürk hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirtti. Azmettirici olduğuna ilişkin herhangi bir delilin olmadığını belirten Öztürk beraatini istedi.
Yaklaşık 12 yıldır süren davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Yunus Özdemir, Cengiz Kaya, Savdı Şengül ile Ali Odabaş hakkında her ne kadar adam öldürmek suçundan dava açıldıysa da yeteri ve inandırıcı delil elde edilemediğinden bu sanıkların beraatine karar verildiğini açıkladı. Mahkeme bu sanıklar hakkında mağdur Zülfü Ozan’ı yaralama suçundan açılan davayı ise zamanaşımı nedeniyle düşürdü.
Sanık Yakup Yazıcı ile Kudret Okumuş’a ise Kuvvet Köseoğlu’nu öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme, daha sonra bu iki sanık hakkında olay tarihi itibariyle 4616 sayılı yasanın uygulanmasına karar verdi.
Galip Öztürk ise Kuvvet Köseoğlu cinayetini azmettirdiği iddiasıyla önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme daha sonra Galip Öztürk’ün duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak cezasını müebbet hapse çevirdi. Mahkeme, Öztürk’ün bu cezasının da 4616 sayılı ‘Şartı Salıverilme ve Erteleme Yasası’ kapsamında olduğunu belirterek sanığın bu yasadan yararlanmasına hükmetti. Öztürk’ün başka bir suçtan tutuklu olduğunu hatırlatan mahkeme, tutuklama kararı vermezken yargılandığı davada tahliye olma durumuna karşı sanığa yurt dışına çıkış yasağı koydu.
Öztürk, TMK 10. madde kapsamındaki İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde çıkar amaçlı suç örgütü kurmak suçlamasıyla 140 yıla kadar hapsi cezası talebiyle yargılanmasına ise devam ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.