Fındıkda sıcak gelişme

Fındıkda sıcak gelişme

Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Alettin Gülal,” “Biz, üreticimizin ve ülkemizin kazanması için varız” dedi.

A+A-
19 Mayıs Tarımsal Fındık Üreticileri Birliğinde açıklama yapan Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Alaettin Gülal, TMO Fındık satışını açıkladığında da tedirgin değildik, ancak son günlerde, 2011 yılı yeni mahsulün sürekli düşüşte olması, mesuliyetimizin gereği, bazı duyumlarımızı ve çalışmalarımızı üreticiyle paylaşmak zorunluluğumuz vardır. Üretici son gelişmeler karşısında tamamen haklı, her temsilci arkadaşlarımız, ürünü pazara indirmekte, acele etmeyin mesajını verdi. Üretici söylenilenlere inandı. Bir gerçek ise; yalancı olan üretici temsilcileri olarak bizler olduk. Bizde sorumluluğumuzu gereği üreticinin elinde bulunan 50 bin ton civarındaki fındık ürünün, 2 ay gibi süreyle, TMO‘nun 2008 yılı ürününün satışın durdurulması gerektiğini görüyoruz, 21 Şubat 2012 tarihinde Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği olarak, resmi talebimizi TMO’ya ilettik, büyük ihtimalle TMO gereğini mutlaka yapacaktır” diye konuştu.
19 Mayıs Tarımsal Fındık Üreticileri Birliği başkanlığı da yapan Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Alaettin Gülal, Meyve ürünü sorunları konusunda ülkenin kalkınması yönünde, ekip çalışması söyledi.
Gülal,” TMO’nun fındık satışında alıcı olmamıştır. Sadece TMO’nun satışının açık olmasının bir kısım ihracatçı üreticiye karşı koz olarak kullandığı görülmektedir.  Bir dahaki fındık hasat sezonuna kadar rekolte ne olursa olsun, TMO’nun ve üreticinin elinde fındık tamamen bitmiş olacak, kimse hiçbir konuda çözümsüzlüğün olabileceğini düşünmesin. Biz, Türkiye cumhuriyetiyiz, son 20 günde ham petrolün variline yüzde 20 artış oldu. Hangi ülke ucuz petrol verelim diyor ki; bizde elimizdeki kıymetli ürünü kimseye peşkeş çekmeye hakkımız yok. Biz, üreticilerimizin ve ülkemizin kazanması için varız. Bir eşya sahibine göre kıymetlidir” dedi.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.