Elektrik Zamları Kabul Edilemez!

Elektrik Zamları Kabul Edilemez!

Hafta sonu yaşanan aşırı yağışlardan su taşkınları meydana gelen Terme, Çarşamba ve Salıpazarı ilçelerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

A+A-

Sel Felaketi Yaşanan Salıpazarı, Terme ve Çarşamba İlçelerimize Geçmiş Olsun!

Hafta sonu yaşanan aşırı yağışlardan su taşkınları meydana gelen Terme, Çarşamba ve Salıpazarı ilçelerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Samsun, bu dönemlerde sık sık aşırı yağış alıyor ve bu doğal bir olaydır. Ancak, gerekli yatırımları yapmayarak ve kalıcı önlemler almayarak halkımızın can ve mal güvenliğini hiçe sayan AK Parti hükümetleri ve AK Partili belediye başkanları bu sel olaylarından birinci derece sorumludur. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, yerelde ve TBMM'de konunun takipçisi olacağız.

Elektrik Zamları Kabul Edilemez!

AK Parti iktidarı, yerel seçimde halkımızın sandıkta verdiği dersi anlamamış gibi görünüyor. Mayıs ayından itibaren doğalgaz ve akaryakıt zamları, Temmuz ayından itibaren de elektrik zamlarıyla halkın, sanayicinin, esnaf ve çiftçinin sırtına ağır yükler bindirmeye devam ediyor.

1 Ocak 2024 tarihinden bu yana Türkiye'de pek çok şey değişti, ancak değişmeyen tek şey 17.002 TL'lik asgari ücret oldu. Enerji zamlarının enflasyon hesabına katılmadığı TÜİK verilerine göre dahi, asgari ücretin reel değeri ve alım gücü, Haziran enflasyonunun açıklanmasıyla 13.250 TL'ye geriledi.

Hal böyleyken, 1 Temmuz'dan itibaren meskenlerde, sanayide, tarımsal üretimde ve ticari faaliyetlerde kullanılan elektrik tarifeleri zamlandı.

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından yapılan açıklamada, "enerji üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle" perakende elektrik satış fiyatının; mesken aboneleri için %38, tarımsal faaliyetler aboneleri için %30, kamu ve özel hizmetler sektörü abonelerinin düşük kademesi için %38, yüksek kademesi için %20 oranında artırıldığı vurgulandı.

Bu zamlardan sonra Samsun'da derin yoksulluk artacak! Çünkü bu zamlardan önce Samsun'da her ay ortalama 30 bin hane, elektrik faturasını ödeyemediği için elektrik tüketim desteği alıyordu. Ocak-Mayıs beş aylık dönemde, 150 bin 860 adet fatura için bu destek kapsamında 44 milyon 600 bin TL kamusal kaynaklardan ödenmiş durumda.

Yine aynı dönemde 24 bin 375 adet fatura zamanında ödenmediği için kesme işlemi uygulanmış. Tükettiği elektriği ödemeye takati kalmamış esnafımız, vatandaşımız hem gecikme bedeli hem de kesme açma bedeli ile cezalandırılmıştır.

1 Temmuz elektrik zamlarına rağmen güncellenmeyen asgari ücret ve 10 bin TL düzeyindeki emekli maaşları göz önüne alındığında, borcundan kesme ve elektrik tüketim desteği taleplerinin artacağı ortadadır.

EPDK Halkımızı Bir Kez Daha Aldattı!

Zamlı tarifeler incelendiğinde bir kamu kurumu olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nın halka doğru bilgi vermediğini bir kez daha görmüş olduk. Zamlı tarifelerini incelediğimizde elektrik zamlarının ardında; elektrik üretim maliyetlerindeki artıştan ziyade dağıtım şirketlerine aktarılan payın %58,9 artırılması olduğu görülmektedir.

1 Temmuz’da yürürlüğe giren %38 elektrik zammında dağıtım bedeline yaklaşık %60 zam yapılması, yurttaşın, sanayicinin, çiftçinin sırtından iktidara yakın özel dağıtım şirketlerine kaynak transferidir. Özelleştirilen dağıtım şirketlerinin döviz kredilerini halka ödetmek demektir!

Elektrik Dağıtım Şirketleri İçin Yapılan Kıyak Zamla;

Sanayicilerimizin ağır sorunları dikkate alınmadan, enerji bedelindeki düşüşe rağmen yapılan dağıtım zammıyla iktidarın enflasyonla mücadele söyleminin altı boşaltılmıştır.

Tarımsal üretim ve sulamada kullanılan elektriğe yapılan %30 zammın gıda enflasyonunu tetikleyeceği de çok açıktır.

Acilen Yapılması Gereken;

Enerji maliyetlerinin enflasyon üzerindeki etkisini en aza indirmek için; dağıtım şirketlerinin yoksul halkımız üzerinden fonlanması için elektrik faturalarımıza yüklenen dağıtım bedelindeki üç kat artış düşürülmelidir.

Çarşamba Biyokütle Santrali dahil özel üretim ve dağıtım şirketlerine verilen yüksek fiyattan dövize endeksli elektrik alım garantileri derhal kaldırılmalıdır!

Enerji alanında, ticari ve siyasi çıkarlardan uzak, üretim sektörleri başta olmak üzere genel ekonomiyi destekleyecek şekilde tarifeleri belirleyebilecek özerk bir yapı derhal kurulmalıdır.

Mehmet Özdağ CHP Samsun İl Başkanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.