Dünyadaki Zor ve Tehlikeli İşlerden Biri: Madencilik...

Dünyadaki Zor ve Tehlikeli İşlerden Biri: Madencilik...

Madenciler, yer altı zenginliklerimizi yer üstüne çıkarmaktadırlar.

A+A-

   CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Dünya da en zor ve tehlikeli işlerden biri madencilik sektörüdür. Yer altında bulunan değerlerin yer üstüne çıkarılmasında en zor görevi yer altında çalışan madenciler yerine getirmektedir.

   Ülkemizin yer altı zenginliklerinin yer üstüne çıkartılmasında madencilerimiz önemli görevleri yerine getirirken yaşamlarını da tehlikeye atmaktadırlar. Dünyanın her tarafındaki madenciler aynı kaderi paylaşmaktadır. Havası yetersiz, güvenliği az madenlerde yaşamlarını kazanmak için hayatlarını riske atmaktadırlar. Yer altındaki zenginlikleri, yer üstüne çıkarmak için özverili çalışmalar yapan madenciler bütün ülkelerin ekonomilerine, zenginliklerine en önemli katkı sağlayan iş gücünü oluşturmaktadırlar.

     Yer altı çalışma koşullarının olumsuzluğu nedeniyle madenlerde çalışan işçilerde Can güvenliği, hastalık riskleri, iş kazalarından sonra Akciğer hastalıklarından veya madenin etkisine göre solunum yolu ve cilt haltalıkları sıklıkla görülmektedir.

MADENCİLERİN ÇALIŞMA KOŞULLARI DÜZELTİLMELİ

   CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;   Dünyada en zor ve tehlikeli işleri yapan madencilerin yılın bir gününde hatırlanması yeterli değildir. 4 Aralık Dünya Madenciler Günü olarak kutlanmasının önemli amaçlarından birisi; Madenler ve Madenciler konusunda gerekli duyarlılığı oluşturmaktır.

    Ülkelerin yer altı değerlerinin yer üstüne çıkarılmasında en önemli görevleri üstlenen madencilerin önce çalışma koşullarının güvenli hale getirilmesi ve sonrasında daha sağlıklı çalışma ortamının sağlanması gerekmektedir. Bölgemizde; Yeni Çeltek ve Eski Çeltek maden işlemelerinde de yer altı çalışma ortamları iyileştirilmelidir. Çalışanların çalışma alanları en son teknoloji ile donatılarak güvenli ve sağlıklı ortamlar haline getirilmelidir.   Unutulmamalı insan hayatından daha değerli bir şey yoktur. Bu zor koşullar altında yaşamlarını hiçe sayarak ülkelerin yer altı değerlerini yer üstüne çıkarma görevini başarı ile yürüten madencilerin ekonomik durumları ile sosyal haklarının iyileştirilmesi sağlanmalıdır.

    CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;   CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Her türlü tehlikeye karşı yer altındaki değerlerimizi yer üstüne çıkarmak için yaşamlarını tehlikeye atarak çalışan madencilerin; Daha güvenli, sağlıklı ve ekonomik olarak emeklerinin karşılığını aldıkları iş kazalarının olmadığı ortamların hazırlanması dileğiyle

 4 Aralık Dünya Madenciler Günü Kutlu olsun.

chp-samsun-milletvekili-kemal-zeybek.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.