Dr. Hüseyin Taha Topaloğlu: "Günümüz Sözde Deistleri Sorumluluktan Kaçıyor"

Dr. Hüseyin Taha Topaloğlu: "Günümüz Sözde Deistleri Sorumluluktan Kaçıyor"

Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Hüseyin Taha Topaloğlu, günümüz sözde deistlerinin sorumluluktan kaçtığı için dini reddettiğini açıkladı.

A+A-

Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Hüseyin Taha Topaloğlu, İmam Hatip Lisesi ve İlahiyat Fakültesi Kurma ve Koruma Vakfı (İMVA) tarafından düzenlenen “Deizm nedir Ne değildir” konulu konferansta, günümüz sözde deistlerinin sorumluluktan kaçtığı için dini reddettiğini açıkladı. Çorum Haber'de yer alan habere göre, Dr. Topaloğlu, deizmin tarihçesi, dünyadaki ve Türkiye’deki deizm akımları hakkında detaylı bilgiler sundu.

Çorum Haber'in bildirdiğine göre, Dr. Topaloğlu, Batı’da gerçekleşen Rönesans ve Reform döneminde ortaya çıkan deizmin önce İngiltere’de taraftar bulduğunu, sonrasında ise Kıta Avrupası ve Amerika’da kabul edildiğini anlattı. Deistlerin evrenin mükemmel derecede düzenli olduğunu ve belirli kanunlara tabi olduğunu savunduğunu belirten Dr. Topaloğlu, bu nedenle evrenin rastgele varlığa gelmediğini ve bir var edicisi bulunduğunu düşündüklerini ifade etti. Deistlerin Allah’ın evrene müdahale etmediğine inandıkları için vahiy, Nübüvvet, vahyedilmiş ahlaki kurallar, dua ve mucize gibi kavramları reddettiklerini belirtti.dr-huseyin-taha-topaloglu-gunumuz-sozde-deistleri-sorumluluktan-kaciyor-e.jpg

Dr. Topaloğlu, Türkiye’deki deizm tartışmalarına da değinerek, son 15 yıldır Türkiye’nin gündemine giren deizm tartışmalarının, imam-hatip lisesi öğrencilerinin ve genel olarak Türk toplumunun dindarlıktan uzaklaştığı iddiasıyla ortaya çıktığını ifade etti. Çorum Haber'e göre, günümüz sözde deistlerinin bireyselleşme arzusu, mevcut siyasi ortama tepki, teknolojik gelişmelerin olumsuz sonuçlarından olan manipülasyon ve spekülasyona karşı makul rehberlik ve destek imkanlarını bulamama ve en önemlisi sorumluluğu reddetme sebebiyle dini reddettiklerini belirtti.

Konferansın sonunda, Karaman'da düzenlenen "Genç Sada Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Türkiye finalinde ikinci olan Hafız Muhammed Emir Gökmen, İMVAK tarafından ödüllendirildi. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Bulut, İMVAK Başkanı Sait Kömürcü ve davetlilerin de katıldığı konferansta, İMVAK Yönetim Kurulu üyesi Ali Ilıca tarafından tam altın hediye edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler