DEVLETTEN İŞVERENLERE İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇİN TEŞVİK!

DEVLETTEN İŞVERENLERE İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇİN TEŞVİK!

İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi zorunluluğunun küçük işletmelerde maliyet olacağından ötürü devletimiz bir destekleme programını hayata geçirdi.

A+A-

İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ DESTEĞİ
İş kazalarının sayısal olarak ciddi rakamlara ulaşmış olması ve kamuoyunda iş kazalarının yarattığı olumsuz intibalar iş güvenliğinin önemini artırmış bulunmaktadır .Daha sağlıklı, güvenli, huzurlu ve verimli çalışma ortamları oluşturulması, meslek hastalıkları ve iş kazalarının engellenmesi amacıyla Tüm işyerlerini kapsayacak şekilde  2013 de uygulamaya alınan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürürlüğe girmişti.

İSG Kanunun uygulamasını özetlersek; Az tehlikeli Sınıfta 50 ve üzeri çalışanı olan işyerleri ile tehlikeli – çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde 1 kişi dahi çalışsa sürekli İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE İŞ YERİ HEKİMİ hizmetleri için OSGB firmaları (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) ile anlaşması zorunluluğu başlamıştır. Nasıl ki her işletmenin bir Mali Müşaviri varsa, bu kanun ile her işletmenin bir iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olacaktır.Kamu Kurumları ve 50 kişi altı az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde   bu hizmet  1 Temmuz 2020’de başlayacak olup, ZORUNLU OLACAKTIR.

AYRICA TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFLARDAKİ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE İŞYERİ HEKİMİ ZORUNLULUĞUNUN KÜÇÜK İŞLETMELERE MALİYET OLACAĞINDAN ÖTÜRÜ DEVLETİMİZ BİR DESTEKLEME PROGRAMINI HAYATA GEÇİRDİ.

BU DESTEKTEN HANGİ İŞLETMELER FAYDALANABİLİR ?

İş sağlığı ve güvenliği desteğini, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ve çalışan sayısı 9 ve daha az olan ve herhangi bir OSGB den İş güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi Görevlendirilmesi yapılmış olan tüm iş yerleri alabilir. Çalışan sayısı hesaplanırken, işyerinin diğer şubelerinde çalışanlar ve alt işveren çalışanları da dikkate alınır.

Yani destek almaya hak kazanabilmek için işyerinde ve iş yerinin şubelerinde çalışan asıl işveren ve alt işverene bağlı çalışanların sayısı 9’u geçmemelidir.

Ay içinde yıllık izin, hastalık vb. nedenlerle çalışmayan ve ücret ödenmeyen çalışanların sayısı da dikkate alınır. Ayrıca ay içinde giriş çıkış yapan çalışan sayısı da toplam sayıya dahil edilir.

NE KADAR DESTEK ALINABİLİR?
Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin sigortalı başına günlük miktarı, 16 yaşından büyük sigortalılar için belirlenen prime esas kazanç alt sınırının günlük tutarının sırasıyla %1,4 ve %1,6’sıdır.

Prime esas kazanç alt sınırı, her yıl Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ilan edilir.

BAŞVURU VE ÖDEME ŞARTLARI NELERDİR?

Kapsama giren işverenlerce destekten yararlanılabilmesi için aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde sosyal güvenlik kurumuna verilmesi gereklidir.

Kayıt dışı işçi çalıştırdığı tespit edilen işyerleri, tespit edildikten sonra 3 yıl boyunca bu destekten faydalanamazlar. Daha önce faydalandıkları destek miktarı yasal faizi ile birlikte geri alınır.

İş sağlığı ve güvenliği hizmeti desteği üçer aylık dönemler halinde hesaplanır ve takip eden ikinci ayın sonunda işverene öder. Yani ocak, şubat ve mart aylarının desteği mayıs ayının sonunda alınabilir.

Bunun yanında yasal süresi içerisinde ödenmemiş prim ve prime ilişkin borcun bulunan işyerleri destek alması halinde, destek tutarları bu borca mahsup edilir.

BAKAN Ortak İş Sağlığı ve Güvenliği Ltd. Şti olarak Bu destek için gerekli tüm bilgi&detayı paylaşmaya ve yardımcı olmaya hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz.

BAKAN Ortak İş Sağlığı ve Güvenliği Ltd. Şti; iş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimleri  “İş Güvenliği ve İş Sağlığı”  mevzuatını uyulması gereken bir mecburiyetten ziyade, çalışanların güvenliğini ve sağlığını destekleyen, verimi ve kaliteyi artıran bir araç olarak görmesi gerektiğine inanmakta ve hizmetlerini bu bilincin verdiği sorumluluk anlayışı ile yapmaktadır.Bu anlayışımızla birlikte  ,5 yıldır Samsun ve Çevre İL/İLÇELERDE AKTİF Olarak  UZMAN VE TECRÜBELİ KADROMUZLA HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ.

 Müşterilerimizin “İş Sağlığı Ve İş Güvenliği” konusundaki ihtiyaçlarına güçlü bir çözüm ortağı olmak ve Türkiye’nin geleceği için; Sağlıklı ve güvenli iş yerlerinin oluşması, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenebilmesi için, toplumda bu yönde bir iş bilincinin ve kültürünün yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

DETAYLI BİLGİ İÇİN :

BAKAN OSGB /MÜDÜR

FURKAN BAKAN

GSM: 0 533 923 29 11

EMAİL: info@bakanosgb.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.