M. Furkan Bakan-İş Güvenliğ Uzmanı

M. Furkan Bakan-İş Güvenliğ Uzmanı

“CORONA GÜNLERİ”NDE ÇOCUKLARDA EV KAZALARI ARTIŞI

A+A-

Kaza, irade dışında ortaya çıkan, ruh ve beden sağlığını etkileyerek beklenmedik olumsuz sonuçlarla karşılaşılan durumdur. Kazalar yaşandığı alanlara göre sınıflandığında ev kazaları önemli bir başlık olarak ele alınmalıdır. Ev içinde veya çevresinde meydana gelen kazalarda düşmeler, yanıklar, zehirlenmeler ve bunlara bağlı komplikasyonlar sık görülür. Ev kazaları, tüm kazaların yüzde yirmi beşini oluşturmaktadır. Uzmanlar, ülkemizde 6 milyon insanın ev kazasına uğradığını ve bu kazalarda 3-4 bin kişinin yaşamını yitirdiğini belirtiyor.
     Bu olgulardan hareketle Corona salgını nedeniyle okulların da kapatılması, ardından “Evde Kal” uygulaması ve evden çıkma kısıtlaması ile çocuklar evlerde kapalı ortamda kalmak zorunda kaldı. Alışkın oldukları hareketlilik ile ev içinde riskli davranışlar sergilemeleri, evde kalan diğer aile bireyleri ile beraber yaşam alanlarının kısıtlanmasına sebep oldu. Evde oldukları için sıkılıp sokak ve parklarda oynamaya alıştıkları oyunları ev içinde oynamaya çalışmaları ise yaz döneminde sokak yaralanmaları ve trafik kazalarına bağlı çocuk yaralanmalarını ev boyutuna taşımış oldu. Var olan koşullar ise gözle görülür şekilde Corona günlerinde ev kazalarını ve yaralanmaları arttırdı. Evde en tehlikeli yerleri balkon, mutfak, banyo bahçe olarak belirtebiliriz.
Çocukların evde olduğu bu süreçte, özellikle dikkat edilmesi gereken noktalardan da bahsedecek olursak, çocuklar oyun oynarken yalnız bırakılmamalı ve mümkün olduğunca oyunlarına eşlik edilmelidir. Çocukları gözleme sorumluluğu aile bireyleri arasında nöbetleşe bölüşülmeli ve çocuklar kazaya sebebiyet verecek malzemelerden uzak tutulmalıdır. Oyun alanlarındaki eşyaların kaza sebebi olmayacaklarından emin olunmalı, mutfak banyo gibi alanlarda ve kaygan zeminlerin kuru tutulmasına özellikle özen gösterilmelidir. Çocukların üzerine çıkıp tırmanacakları alanlarda ki cisimler sabitlenmeli veya önlerine ulaşım engeli konulmalı, köşesi sivri kesici ve delici olabilecek mobilyalara korumalar yapılmalıdır. Pencere kapılarına ve çekmecelere kısıtlayıcı aparatlar takılmalı, deterjanlar, kimyasallar ve ilaçlar çocukların erişemeyeceği yüksekliğe veya kilitli alanlara konulmalıdır. Yutma ihtimali olunan oyuncaklarla ilgili ise çocukların o tür oyuncaklarla oynamalarına izin verilmemelidir. Dikkat edilmesi gereken tedbirler göz önüne alındığında ve uygulandığında, bu süreçte evde kalan ebeveynlerin yakın gözlemleri ve ilgileri ile var olan durum fırsata çevrilerek çocuklar için ev kazaları en düşük seviyelere indirilebilir
UNUTMAYIN! 
Ev, çocukların yaşam alanıdır. Çocuklar için her yer keşfedilmeye müsait ortamdır ve oluşabilecek kazalardan korumak biz büyüklerin görevidir. Ev kazaları, önceden ön görülebilir ve tedbirleri alınabilir. Bütün risklerin ortadan kalkması mümkün olmasa dahi, alınacak tedbirlerle birlikte riskler en aza indirilebilir ve kazaların önüne geçilerek güvenli ortam oluşturulabilir.
Çocuklarımızı kazalardan korumak için 
•    FARKINDA OLUN
•    GÖZLEYİN
•    HAZIRLIKI OLUN

 

Önceki ve Sonraki Yazılar