Muharrem Ceylan

Muharrem Ceylan

CORANAVÜRÜS, EKONOMİ, BAFRA

A+A-

Aslında bölge ile ilgili bir çevre sorununu gündeme getirecektim, fakat hafta içi gelişmeler beni "SALGIN VE EKONOMİ" penceresinden bakmaya yönlendirdi..

Değerli okurlarım, uzmanlar SALGINLA ilgili şunları ifade ediyorlar.. Bu mücadele en az iki yılı alacak bir süreç.. Şimdiden havaya girip, tedbiri elden bırakmayın.. Önlemler gevşetilsede dikkatli olun.. Mümkünse bu süre zarfında evde kalın, çarşı pazarda az bulunun.. Sadece çalışanlar tedbirlerle çok dikkatli faaliyette bulunsun.. Biran önce aşının BULUNMASI için de dua edin. İşin özü bu.. İnşaallah bizim bilim insanlarımız bu hedefe ulaşırlar..

Ekonomilerin pandemiden dünyada etkileneceklerini önceki yazılarımda yazdım.. TÜRKİYE Ekonomisi bu yıl yüzde beş küçülecek, 2021 de yüzde üçün üzerinde büyüyecek.. Bütün dünyada içinde bulunduğumuz yıl zor geçecek.. Fakat Türkiyede bu iş  bir değişik yürüyor, içten ve dıştan saldırı var.. Ekonomimizin bilinen en zayıf tarafına.. Döviz kuru üzerinden hukuk dışı müdahale ediliyor.. Son olarak İngiliz menşeyli üç bankaya ceza verildi, artık Türkiyede döviz işlemleri yapamıyacaklar.. Dolardaki sunni yükselişlerin önüne geçilecek böylelikle.. Birde içteki olumsuz süpekülatif çalışmalar bulunmakta.. Halk tedirgin edilip, kaos çıkarılmak isteniyor.. Bankalardaki birikimleri alınıp, yastık altına çekiliyor veya oraya yönlendiriliyor.. Oluşturulan güvensizlik algısı ile.. Oysa bu dönemde bizler her fiilimizle Devletimizin yanında olmalıyız.. Elimizdeki tasarrufları, Devletimize güvenip Finans Kuruluşlarına teslim etmeliyiz.. Dursun Amca elindeki 10 dolarda olsa dövizi, Hatice hala iki bileziğini bu savaşta DEVLETİNE güvenip bu müesselerde saklamalı..
Çünkü bu devlet bizim, iktidarın fiillerine kızabilir, uygun bulmayabiliriz fakat gelecek zarar, millet olarak hepimize dönecektir..
YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE..

Ekonomi ilmi, DİNAMİK DENGE demektir. İktisatçılar ın vazifeside iç ve dış dengeyi tesis etmektir.. Dış denge; dış satım, dış alım dengesi.. İç dengede tam istihdamdır..Yani işsizliğin önlenmesi.. 
Bu krizde biz, PANDEMİ öncesi durumumuzu korursak başarılı sayılacağız.. Bu bütün dünyada böyle.. Dünya bu konuda büyük mücadele verecek, önümüzdeki iki yıl..

Değerli okurlarım, telaşa gerek yok.. DEVLETİMİZ işinin başında, sistem tıkır, tıkır çalışıyor.. Bu dönemin zorlukları tabi ki var, onları dayanışma ile aşacağız Evelallah.. Sabırlı olmak şart.. Bu süreç birlik ve beraberlik  ile atlatılacaktır.. Kimse dövize kafa takmasın, ekonomimizde Rahmetli Özaldan beri dalgalı kur sistemi uygulanıyor.. Arz, talep noktasında dengeye oturuyor kur.. Bu süreçte dövizin yükselmesi kaçınılmaz, çünkü sanayimizin üretimi için, dövize  özellikle ihtiyacı var.. ÜLKEMİZİN en önemli döviz gelirleri  turizm sektöründen olduğundan bu sene biraz zorlanacağız.. Çünkü kayıp, bu iş kolunda "otuzmilyar dolar" üzerinde tahmin  edilmekte.. Sıkıntı burada, onuda dayanışma ile aşacağız.. Dövizdeki hareket bizi telaşa itmemeli, dalgalanan döviz bir noktada denge BULACAKTIR.. Sabırla ve birliktelikle  bu süre selamete ulaşacaktır..
İçteki sıkıntıları da büyük ölçüde karşılayacak, Devletimizin gücü bulunmaktadır.. Kimse mağdur edilmeyecektir.. Uygulanan sosyal politikalar, ekonomik destekler bunun içindir.. TÜRKİYE Cumhuriyeti Devleti bu süreci en az zararla atlatan ülkelerden  biri olacaktır..İnşaallah...... 

YA yaşadığımız kent Bafra..
Bütün Bafralılar COVİD-19 önlemlerini elden bırakmayacağız.. Çok dikkatli olacak, "Sağlık Kurulu Kararlarına" istisnasız uyacağız..
İnşaallah bu yıl tarımla Bafranın yüzü gülecek. Çünkü bu sektör bu zaman diliminin arananıdır.. Emeklilerimize ve çalışanlarımıza DEVLETİMİZ daha müşfik davranacak, dikkatli ve kontrollü bir şekikde bu afadı YENECEĞİZ hep birlikte.. TÜRKİYE güzel yoldadır.. Bütün hedeflerine ulaşacak, ikibinbeşyüzyıllık Devlet geleneğimiz bu zorda bizlere ışık olacaktır.. Dünyanın saygın ülkelerinden biri olacağız, Cenabı Hakkın  izni ile.. ..
Sabretmek şartı ile.. 

Kalın sağlıcakla..
Haftaya buluşmak üzere..
Mevlaya Emanet Olunuz..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.