Ömer Yayla-Eğitimci Yazar

Ömer Yayla-Eğitimci Yazar

Çocuklarımızı soru çözen ama sorun çözemeyen bir kuşak olarak yetiştirmemeliyiz

A+A-

Maddi manevi açıdan iyi yetişmiş sağlam bir gençlik, temeli sağlam bir gelecek demektir. Onun içindir ki, çocuklarımızı soru çözen ama sorun çözemeyen bir kuşak olarak yetiştirmemeliyiz. Okullarda evlatlarımıza Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Geometri  formülleri yanında düşünmenin, sorgulamanın, akıl yürütmenin, ilmin, irfanın, edebin, insan sevgisinin, hoşgörünün, dürüstlüğün, çalışmanın, paylaşmanın  formülleri verilip, kavgadan, zorbalıktan, emeksiz kazançtan uzak durmanın, dilinin, dininin güzellikleri öğretilmelidir. Bendeniz dahil  birkaç kuşak Darwin teorisi, yalan yanlış yazılmış tarih hikayeleriyle, sağ sol kavgalarıyla korkutulup uyutulduk.

   Gençlerimizi işe yaramaz ruhsuz  bilgi hamallığından, hazcılıktan, bencillikten, günübirlik hayat tarzından, kurtarmalıyız. Yoksa ruh boşluklarını içki, uyuşturucu, yoz ilişkiler gibi kötü alışkanlıklar yanında deizm, ateizm, satanizm gibi sapık inançlarla doldururlar.

   Ekonomik krizin ülkeleri sarstığı, hükümetleri devirdiği günümüzde maddiyat merkezli, maneviyat yoksunu mabetlerden de bahsetmek gerekir. Yeni nesil  AVM lerde, Sosyal Yaşam Merkezlerinde, Kafelerde Tv ve Sosyal  Medya organlarında evlenme, eğlenme, yarışma, müzik gibi inancımızla, kültürümüzle, örf adetlerimizle örtüşmeyen içeriksiz konularla uyuşturuluyor. Modern çağın mabetleri AVM ler, kafeler ve sosyal yaşam merkezlerinde tüketimin binbir çeşidi en cazip albenisiyle sunulmakta fakat hemen, hemen tamamında namaz kılmak için bir mescit olmayıp, olanların da yazısını ve yerini bulmak oldukça zor. Bu mabetlerde insanın değeri cebinde taşıdığı para ve kredi kartı limitidir. Düşüp bayılsanız Allah rızası için parasız bir yudum su, hatta alışverişinize bir naylon poşet dahi vermezler. Yıllar sonra 829 tl lik bir kalem alışverişi yaptım. 825 tl ye indiremedim. Çağın bu acımasız mabetlerine ne maksatla gidilirse gidilsin toplumu değiştirme ve şekillendirme mekanizmalarıdır.

   Özellikle üniversite gençliğimiz çok kıymetli zamanlarını okul, dershane, kütüphane, çalışma salonu ve spor komplekslerinden ziyade içkili eğlenceli bu mabetlerde geçirmektedir. Varacağı yere gitmek için otostop çekip, gittiği mekanlarda en basitinden bir bardak çaya 7-10 tl veren bir gencin kişiliği, şahsiyeti, karakteri de ayrıca tartışılır…

  Birileri manevi eğitime karşı çıksa da ilim irfan sahibi erdemli insanlar, akademisyenler, sosyologlar, psikologlar, ilahiyatçılar, Aile ve Sosyal Hizmetler, Gençlik ve Spor, Kültür ve Milli Eğitim Bakanlıkları ve RTÜK eşgüdüm içinde çalışarak ideal bir gençlik için milli bir kurtuluş reçetesi çıkarmalılar. Selam ve Dua ile..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.