Ali Kavak

Ali Kavak

ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM

A+A-

Birçok ailede ebeveynlerin çalışması, hayat standartlarımızı biraz daha yükseltebilmek için koşturmamız, arzularımızın peşinden daha fazla gitmemiz sebebiyle maalesef çocuklarımıza ne gerekli eğitimi verebiliyor nede gerektiği gibi ilgilenebiliyor nede gerekli zamanı ayırabiliyoruz. Ebeveynlerden boşalan boşluğu ise sokaktaki çevreler çok hızlı bir şekilde dolduruyor.

Önceki yıllarda ailelerin kalabalık olması ve ailenin büyükleri olan dene nene tarafından çocuklara gerekli eğitimlerin verilmesiyle, çocuk alması gerekeni sokaktan değil aile fertlerinden alırken şimdiki zamanda dede nene li ailelerimiz yok denecek kadar azaldığı çekirdek ailenin ise iş hayatına katılması hasebiyle çocuklarımız alması gerekenleri sokaktan almaktadır.

Çocuk aileden alması gerekeni sokaktan alınca örf adet edep adap gibi kelimelerin anlamca karşılığı boş kaldığından aile yapımız hızlı bir şekilde bozuluyor, televizyon dizileri bunu hızlandırıyor, telefon tabletler işin tuzu biberi oluyor hatta ve hatta çekirdek ailenin üyelerinin bile birbirinden habersiz olduğu bir döngüye kavuşuyoruz.

Özellikle televizyon dizileri sayesinde bize tuhaf gelen her şey normalmiş gibi lanse edilip çocuğun yapmış olduğu olumsuz şeyleri bile görmezden gelerek adeta bu işin tuzu biberi oluyoruz.

Şöyle sokağa bakalım….

Mahalle arasındaki parklarımızı biraz derinlemesine irdeleyelim.

GÜNDÜZ ÇOCUK PARKI GECE BEYİN SULANDIRMA ALANI

Özellikle mahalle arasındaki parklarımız, gündüz çocuklarımız oyun oynarken hava karardıktan sonra gece birlere ikilere kadar on yaşından al yirmili yaşlara kadar çocukların sentetik madde ile hayatlarını kararttıkları kendilerine göz göre göre zarar verdikleri bir alana dönüşüyor.

Ailelere soruyorum gecen oniksinde birinde senin on yaşında çocuğun parkta ne işi var..

Biraz daha derinlere indiğimizde ise bu tür çocukların ya anne babalarının ayrı veya ailede şiddetli geçimsizlik olduğu direk göze çarpmaktadır.

TEHLİKENİN FARKINA VARALIM

Maalesef ailelerimiz sıkıntıları problemleri çocuklarımıza fazla yansıtmalarından ve kendi sıkıntılarından dolayı çocuklar ile fazla ilgilenmemeleri ve aman be ne olacak arka sokaktaki parktadır gibi söylemlerden dolayı parktaki büyük çocukların yaptıkları onlara tatlı gelmeleri, onlardan gördükleri olumlu olumsuz şeyleri kaydedip etkilenip direk uygulamaya sokmaları, çocuğumuzun biraz hal ve hareketleri değişince bu çocuk hangi ara böyle terbiyesiz oldu der ama yine önlem almayı akıl etmeyiz, taki çocuğumuz özgürlük denilen olumsuz ne kadar eylem varsa onları yapıncaya kadar yani çocuğun aileden bulamadığını sokandan fazlasıyla görmeye başladığı ve aileden koptuğu ana kadar.

Geçmiş olsun çocuğumuzu kaybettik.

Çocuk şube ile görüştüğümüz de çocuk olaylarında özellikle sentetik kullanımının bıçaklı yaralamaların çok küçük yaşlara kadar indiğini direk görebiliyoruz.

Değerli aileler on yaşındaki çocuğun cebinde çakının, sigaranın sentetik maddenin ne işi var gecenin bir yarısı çocuk sokakta ne arar, gündüzleri arayıp bulamadığı gece aradığına kolay ulaştığı karanlık ile sakladığını sandığı ne var, geceleri sokaklarımız sandığımızdan çok tehlikeli, geç olmadan çocuklarımızı kaybetmeden tehlikenin farkına varalım

Onlar bizim en değerli varlıklarımız….

Değerli aileler çocuklarımıza sahip çıkalım takip edelim gerekirse arkadaşlarının aileleriyle tanışalım yarın eyvah demektense önlemimizi alalım.

Gecenin karanlığında çocuklarımızın kaybolmasına müsaade etmeyelim.

Geleceğimizi karartmayalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.