BUĞDAY HASADI BAŞLADI

BUĞDAY HASADI BAŞLADI

Bafra Ovası'nda Buğday Hasadına Başlandı

A+A-

 

Bafra ilçesinde, 115 köy ve 4 beldede 215 bin dönüm araziye ekimi yapılan buğdayda hasat dönemi başladı.

    Bafra İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü 
Ahmet Dursun,“Bu sene Bafra ilçesinde, 215 bin dekar alanda buğday ekimi yapıldı. Bu sene buğday hasadı sonucu beklediğimiz rekoltemiz ise, 84 bin tondur” dedi.

     Bafra ovasında toplam 215 bin dekar alanda buğday yetiştiriciliği yapıldığını belirten Bafra İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü 
Ahmet Dursun, Bafra’da yetişen ürünün yüzde 85'ine yakın alanın da biçerdöverle hasat edildiğini söyledi.

     Bafra ovasında toplam 280 biçerdöver ve 400 biçerdöver operatörü ile hasat çalışmalarına başlandığını ifade eden Dursun, “ Bafra'nın ova kısımlarında dekarda ortalama 700 kilogram, kırsal alanda ise dekarda 400 kilogram buğday bekleniyor. Tane kaybının yüzde 2'den az olması için ekiplerimiz değişik hatlarda biçerdöverleri kontrol etmeye başladı. Bu çalışmalarla verim kaybının az olması amaçlanıyor" dedi.

      Geçen yıl yapılan kontroller sonucu ve biçerdöver operatörlerinin de becerisi sayesinde tane kaybını yüzde 2'nin altına düşürdüklerini vurgulayan Dursun, şunları kaydetti:

     "Bafra ilçesinde Haziran ayının sonuna doğru buğday hasadı başladı. Bir ay içerisinde ova bölümünde buğday hasadı sona erecektir. Kırsal köylerimizde de buğday hasadı 15 Ağustos’a kadar devam edecektir. Bu nedenle biçerdöver operatör belgesi olmayanlara hasat yaptırmıyoruz. Yüzde 2'den fazla tane kaybı olan biçerdöver sahiplerine gerekli uyarıları kontrollerimiz sırasında yapıyoruz.

1 dönüm buğday ekili alandan 700 kilogram şuan başlangıç hasatlarında elde ettik. Mahsul olmadan önce hububat hasadına kesinlikle girilmeyecek. Aksi davranışlar sergileyenler hakkında yasal işlem yapılacaktır. Bu seneki hububat hasadındaki tane kaybı yüzde 2 olarak belirlendi.

 Biz bu oranı, ekiplerimizle sürekli denetim yapıp, yüzde 1 ve daha aşağıya düşürmeye çalışacağız. Ekiplerimiz, yaptıkları denetimlerde biçerdöverlerin hasat edeceği her tarla için mahsulün durumuna göre, biçerdöverlerin yeniden ayarlanmasını sağlıyor. "

      Buğday hasadının başladığını ve Toprak Mahsulleri Ofisinin buğday alım fiyatını açıklamadığını belirten Dedeli Köyünde buğday ekimi yapan Nazif Erol, “Şuan Bafra ovasında ekmeklik buğdayın tohumunu 550 TL İle 570 TL arasında tüccar alıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi şuan buğday fiyatını açıklamadı” dedi. 

Kaynak:altınova gazetesi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.